Disney złapał zadyszkę

W piątek 11 sierpnia notowania Walt Disney Company (NYSE:DIS) oscylują wokół 101 dolarów za akcję. To najgorszy wynik od miesięcy.

Aktualizacja: 11.08.2017 18:03 Publikacja: 11.08.2017 17:59

Disney złapał zadyszkę

Foto: Bloomberg

W ciągu ostatnich czterech miesięcy notowania Walt Disney Company spadły o niemal 13 proc. ze 116,10 do 101,20 dol.

Skąd tak trudna sytuacja, skoro jeszcze niedawno niemal wszyscy bardzo chwalili kondycję finansową giganta?

Dystrybucja programów telewizyjnych przyniosła kwartalnie o 23 proc. mniej przychodów, głównie z powodu spadków na sportowej stacji telewizyjnej ESPN. Także inne decyzje korporacji wzmagają pesymizm inwestorów. Na 2019 r. zapowiedziano koniec współpracy Disneya z Netfliksem. Disney planuje publikować swoje filmy i programy na własnej platformie streamingowej na bazie firmy BAMTech.

– Branża medialna jest w coraz większym stopniu zdefiniowana przez bezpośrednią relację twórców z odbiorcami. Kontrola technologii BAMTech pozwoli nam wzmocnić te relacje i szybko adaptować się do zmian na rynku – skomentował Bob Iger, prezes Disneya. – Uruchomienie naszego własnego serwisu wyznaczy zupełnie nową strategię dla całej firmy i pozwoli wykorzystać przewagę, jaką niosą ze sobą nowe technologie.

Jak widać inwestorzy nie bardzo jednak wierzą w ten plan.

Nie jest też jasne, jakie długofalowe skutki przyniesie systematyczne podnoszenie cen w parkach tematycznych Disneya. Europejski Disneyland w Paryżu na szczęście nie przoduje w tym rankingu, ale Disneyland w Kaliforni i Disney World na Florydzie w ciągu ostatnich 10 lat podniosły swoje ceny o ok. 70 proc. W sezonie jednodniowy bilet dla osoby w wieku 10 lub więcej lat kosztuje aktualnie 124 dolary, nie wliczając parkingu, posiłku, ani wielu dodatkowych atrakcji, jak piracki rejs czy herbatka z księżniczkami. Z kolei roczna wejściówka, pozwalająca na odwiedziny w dowolnym dniu roku, podrożała od 2007 r. aż o 140 proc. do aktualnej ceny 1049 dol.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne