Rosną inwestycje w nowoczesność

Do 2020 r. wydatki przedsiębiorstw przemysłowych na działania związane z transformacją cyfrową mają wzrosnąć w sumie do ponad 100 mld zł rocznie – wynika z raportu firmy doradczej PwC.

Aktualizacja: 01.10.2017 20:50 Publikacja: 01.10.2017 18:53

Foto: 123RF

W wyniku transformacji cyfrowej zmieniają się modele biznesowe, sposób dostawy towarów i usług oraz komunikacja z klientem. Szacuje się, że w ostatnich latach polskie przedsiębiorstwa inwestowały średnio 5,7 proc. przychodów w działania związane z tą transformacją. Według prognoz w najbliższych trzech latach ten odsetek ma wzrosnąć o 2 pkt proc.

Eksperci podkreślają, że inwestycje w cyfryzację się opłacają. Skala oszczędności może być różna w zależności od branży. Przedstawiciele przemysłu metalurgicznego, a także transportu i logistyki przewidują spadek kosztów operacyjnych na poziomie ponad 3 proc. Już teraz niemal połowa polskich firm wykorzystuje analitykę danych do optymalizacji kosztów transportu i logistyki. W ciągu najbliższych pięciu lat ten odsetek powinien wzrosnąć o niemal 20 pkt proc.

Przedsiębiorstwa z poszczególnych branż coraz chętniej stosują m.in. systemy TMS (ang. transport management system) i WMS (warehouse management system). Te pierwsze odpowiadają przede wszystkim za planowanie, monitoring oraz rozliczanie procesów transportowych. Pomagają zaplanować trasę, wybrać najtańszego przewoźnika, dokonać negocjacji ceny, zrealizować transport oraz rozliczyć poszczególne usługi. Z kolei systemy typu WMS usprawniają wszystkie procesy, które zachodzą w magazynach. Mają duże znaczenie przede wszystkim dla operatorów logistycznych, obsługujących codziennie dużą liczbę zróżnicowanych przesyłek, pochodzących od różnych nadawców i kierowanych do wielu odbiorców.

Bez specjalistycznych systemów przedsiębiorstwa popełniają zdecydowanie więcej błędów, a każda pomyłka zabiera czas i generuje niepotrzebne koszty. O optymalizacji procesów logistycznych będą dyskutować teoretycy i praktycy podczas konferencji organizowanej przez firmę Optidata. Odbędzie się ona w dniach 10–11 października w Krakowie.

Przedstawiciele polskich firm w transformacji cyfrowej pokładają duże nadzieje. 34 proc. respondentów spodziewa się poprawy wydajności o przeszło 30 proc. Zdaniem 22 proc. ankietowanych wprowadzane zmiany przyczynią się do redukcji kosztów o ponad 30 proc., a co piąte przedsiębiorstwo spodziewa się ponad 30-proc. zwyżki przychodów.

A jakie są bariery? Wśród wskazań przedsiębiorstw znalazły się m.in. kwestie finansowania inwestycji, brak jasnej wizji i wsparcia ze strony kierownictwa oraz niewystarczająco wykwalifikowana kadra pracownicza.

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa