Blok energetyczny 910 MW w Jaworznie jaki buduje Grupa Tauron przeszedł właśnie pozytywne testy próby ciśnieniowej głównego kotła - to potwierdzenie szczelności i jeden z najważniejszych etapów inwestycji wartej 6 mld zł. Jak podkreślał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski obecny na uroczystości na terenie inwestycji udało się dopiąć kwestie planów i finansów by dokończyć ten ważny dla Polski i sektora energetycznego projekt. M.in. dlatego, że w marcu tego roku spółka Tauron podpisała z Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez Polski Fundusz Rozwoju umowę inwestycyjną określającą warunki zainwestowania w realizację budowy nowego bloku do 880 mln zł.
- Ta inwestycja pokazuje że jesteśmy innowacyjni - blok energetyczny w Jaworznie będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek tego typu w Europie - mówił Tobiszowski.
Jak podkreślał Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia zakończona sukcesem próba wodna, potwierdzona przez Urząd Dozoru Technicznego to jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji w Jaworznie, która jest dziś „stolicą polskiej energetyki". Zapewnił, że Tauron dotrzyma terminu zakończenia budowy który planuje się we wrześniu przyszłego roku. - Zaawansowanie prac wynosi 60 proc. - wyjaśniał prezes Grzegorczyk. Paliwo do spalania w większości będzie pochodzić z kopalń Grupy Tauron, głównie z reaktywowanego szybu Grzegorz.
Kocioł ma wysokość 118 metrów i utrzymuje parametry ciśnieniowe o łącznej masie ponad 7 tys. ton. Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako, który odpowiada za ten etap prac podkreślała, że kocioł (powstał na Śląsku, w Raciborzu) jest nie tylko jednym z największych kotłów w technologiach nadkrytycznych w Europie (produkuje 2,5 tys. ton pary na godzinę). - Wyróżnia go jednak najwyższa, z dotąd osiąganych, sprawność. Warto też podkreślić, że zaprojektowali polscy inżynierowie i wykonała polska firma – mówiła prezes Wasilewska-Semail.
Podczas próby kocioł został napełniony wodą i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar - zużyto 984 m3 wody zdemineralizowanej (1,5 objętości basenu sportowego), która była podgrzana do temperatury około 50 stopni C.