Inwestycja w producenta stacji ładowania to jedna z najciekawszych transakcji realizowanych w ostatnim czasie na krajowym rynku. Jej wartość przekracza 200 mln zł. Inwestycję realizuje Polish Enterprise Fund VIII, czyli fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors.

– Wiele firm opowiada o elektromobilności, ale niewiele przekuwa to na rzeczywiste, innowacyjne, zyskowne projekty. Ekoenergetyka właśnie to robi. Firma działa na bardzo perspektywicznym rynku – podkreśla Sebastian Król, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za transakcje. Dodaje, że rozwiązania Ekoenergetyki zostały wybrane i zaimplementowane przez największych operatorów transportu publicznego w Polsce i Europie, a także wiodące sieci ładowania i dystrybucji paliw.

– Spółka ma realny wpływ na rozwój tego młodego i niezwykle szybko rosnącego rynku. Jest to przewaga, którą planujemy wykorzystać, by umocnić ją na pozycji lidera – mówi przedstawiciel EI. Nie wyklucza, że kiedyś Ekoenergetyka trafi na giełdę. Niekoniecznie polską. – Nad tym jednak będziemy się zastanawiać za kilka lat – podsumowuje przedstawiciel funduszu.

Czytaj więcej

Kolejne internetowe przejęcie. Fundusz kupuje Focus Garden

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 r. Utworzył dziewięć funduszy, które zainwestowały już w sumie 2,2 mld euro w 151 spółek działających w różnych sektorach gospodarki i zakończyły inwestycje w 135 przedsiębiorstwach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,2 mld euro.

Z kolei Ekoenergetyka jest pokłosiem akademickiego projektu badawczego. Została założona w 2009 r. przez Bartosza Kubika i Macieja Wojeńskiego. Mocno inwestowała w rozwój, wykorzystując środki m.in. z dotacji unijnych i grantów. Obecnie zatrudnia ponad 500 osób, w tym około połowy stanowią przedstawiciele kadry badawczo-rozwojowej.

Główna siedziba Ekoenergetyki znajduje się w Zielonej Górze. Firma ma również ośrodki badawcze w Warszawie, Łodzi i Szczecinie. Jest największym przedstawicielem branży w Polsce i jedną z trzech–czterech największych firm w Europie. Dostarcza swoje produkty do ponad 159 miast z 21 krajów, w tym do takich stolic Europy jak Berlin, Paryż czy Warszawa, które zdecydowały się na wymianę autobusów spalinowych na elektryczne.

Biznes spółki jest rentowny, a jej tegoroczne przychody będą rzędu 200 mln zł. Dynamika wzrostu biznesu w ostatnich latach była bardzo wysoka. Jeszcze kilka lat temu przychody wynosiły w skali roku kilka milionów złotych.

Czytaj więcej

Enterprise Investors chce przejąć giełdową spółkę

– Rozwój i innowacyjność są wpisane w nasze DNA. Planujemy dalszą dynamiczną ekspansję przede wszystkim na rynkach zagranicznych. Do tego kolejnego kroku poszukiwaliśmy silnego partnera finansowego, który będzie nas wspierał kapitałem i doświadczeniem. Teraz możemy się skupić na tym, by stać się światowym graczem numer jeden w swoim segmencie rynku elektromobilności – mówi Bartosz Kubik. W planach jest między innymi wzmocnienie kanałów dystrybucji. Niewykluczone są również przejęcia.

Rynek związany z elektromobilnością szybko rośnie i wymaga dużej innowacyjności.

– Musimy być z naszym produktem kilka lat przed motoryzacją, nasze prace są nakierowane na stacje ładowania, które będą wtedy potrzebne. Dlatego tak ważne są w tej branży innowacyjność i prace badawcze-rozwojowe. Współpracujemy z laboratoriami największych koncernów motoryzacyjnych – mówi przedstawiciel Ekoenergetyki. Dodaje, że w tworzeniu tego typu produktów kluczowe jest oprogramowanie. – Naszym pierwszym pracownikiem nie był elektryk, ale właśnie programista. Obecnie zatrudniamy ich około 50 – mówi Kubik.

Wszystkie projekty, produkty oraz większość komponentów powstają wewnętrznie w spółce. Dzięki takiej strategii jej biznes w dużej mierze jest niezależny od zawirowań na globalnych rynkach, na których obecnie widać duże problemy z dostawą części.

Na rynku fuzji i przejęć w Polsce i za granicą w ostatnich kwartałach dzieje się bardzo dużo. Po chwilowym załamaniu, spowodowanym wybuchem pandemii (pierwsze półrocze 2020 r.), liczba transakcji przybrała jeszcze na sile. Zdaniem ekspertów w 2022 r. ten trend powinien się utrzymać.

Czytaj więcej

Fundusze private equity mają Polskę na celowniku