Startupy, które zyskały na pandemii. Przełomowy rok

Ten rok dla młodych, innowacyjnych firm okazał się przełomowy. 47 proc. zmieniło swój model biznesowy, bo dostrzegło potencjał wzrostu gdzie indziej. Taki sam odsetek tak przyspieszył z rozwojem, że w 2022 r. szykuje zagraniczną ekspansję.

Publikacja: 09.12.2021 21:00

Startupy, które zyskały na pandemii. Przełomowy rok

Foto: Adobe Stock

Tylko 23 proc. rodzimych start-upów uważa, że w br. sytuacja epidemiologiczna negatywnie wpłynęła na ich działalność. Dla 40 proc. nie miała ona znaczenia, a dla 37 proc. jej wpływ był wręcz pozytywny – wynika z najnowszego raportu fundacji Startup Poland, który „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza.

Czytaj więcej

Ile zarabia się w polskich startupach?

Rozwój przyspieszy

Kończący się rok dla polskich innowatorów był przełomowy, choćby z uwagi na fakt, że „urodziły się" wreszcie pierwsze jednorożce (start-upy o wycenie powyżej 1 mld dol.) – DocPlanner i Booksy. A cały okres pandemii okazał się istotnym akceleratorem dla branży. Pieniądze od inwestorów płynęły szerokim strumieniem. W sumie od 2020 r. do końca III kwartału br. do polskich spółek trafiło od funduszy VC niemal 3,9 mld zł.

– Mijające dwa lata były wyjątkowe ze względu na rekordowe rundy, których wcześniej nie doświadczaliśmy. Widać, że inwestorzy uwierzyli, że start-upy to perspektywiczny sektor, którego rozwój w najbliższych latach będzie tylko przyspieszać – mówi Tomasz Snażyk, prezes Startup Poland.

Dotychczas nie brakowało pieniędzy na rozwój innowacyjnych pomysłów we wczesnych fazach ich realizacji. Bariery pojawiały się jednak, gdy rozwinięte już start-upy potrzebowały znacznie większych pieniędzy na ekspansję ze swoim produktem. Zdaniem Snażyka taka sytuacja przez długi czas, niestety, definiowała polską scenę VC, ale to już przeszłość. – Notujemy wzrost liczby rund A. W tym roku jest ich mniej więcej dziesięć kwartalnie, czyli o 64 proc. więcej niż w 2020 r., i dwuipółkrotnie więcej niż w 2019 r. – wylicza nasz rozmówca.

Optymizmem napawa również fakt, że już niemal 20 proc. start-upów nad Wisłą pozyskało co najmniej 5 mln zł, prawie 60 proc. rozwija się i generuje wyższe przychody niż w zeszłym roku, a więcej niż co piąty osiąga miesięczne przychody przekraczające 200 tys. zł, co pozwala mu na poczucie pewnej stabilności finansowej. I tu pandemia wielu pomogła. Analizy wskazują, że co piąty start-up zmienił swój model biznesowy – 47 proc. z nich zrobiło to, bo dostrzegło dla siebie właśnie szansę na wzrost przychodów. Aż 47 proc. młodych firm technologicznych tak przyspieszyło rozwój, że teraz deklaruje, iż w ciągu roku rozpocznie zagraniczną ekspansję.

Czytaj więcej

Stefan Batory stworzył jednorożca. Rynek startupów wystrzelił

Kurek się zakręca?

Choć 2021 r. był dla start-upów przełomowy, to jednak wciąż brakuje takiego przełomu w kontekście regulacji. Zdaniem ekspertów wciąż nie udało się przezwyciężyć barier prawnych hamujących rozwój tej branży. A to wcale niejedyny kłopot. Okazuje się, że mimo start-upowego boomu w Polsce wciąż nie tworzymy przełomowych innowacji, a technologiczne spółki koncentrują się głównie na aplikacjach i realizacji projektów na indywidualne zamówienie firm. Produkt masowy, dostosowany do szerokiej grupy klientów, oferuje ledwie co czwarta młoda firma. Aż 58 proc. kieruje swoją ofertę do małych i średnich firm – podaje Startup Poland.

Kłopotem jest też fakt, że 73 proc. innowatorów finansuje działalność z własnych pieniędzy. Dostęp do kapitału staje się coraz łatwiejszy, ale – jak wynika z analiz fundacji – start-upy narzekają na nadmierną biurokrację (69 proc.) i przeregulowanie rynku (55 proc.) oraz wysokie koszty zatrudnienia (80 proc.) i braki programistów (59 proc.). To dziś największe bolączki rodzimego ekosystemu innowacji. Ale niejedyne. Jak zauważa Szymon Janiak, partner zarządzający funduszu Czysta3.vc, po rekordowych latach, za dwa–trzy lata nadejdzie dla branży trudny moment. – Dwa motory napędowe – publiczne programy PFR Starter i NCBiR Bridge Alfa zakończą obecne edycje. Przestój w dopływie kapitału doprowadzi do szybkiego i znaczącego załamania rynku. Tylko najlepsze start-upy będą mogły liczyć na kapitał, a liczba transakcji znacząco spadnie, bo nie będzie miał kto inwestować – prognozuje Janiak.

Tylko 23 proc. rodzimych start-upów uważa, że w br. sytuacja epidemiologiczna negatywnie wpłynęła na ich działalność. Dla 40 proc. nie miała ona znaczenia, a dla 37 proc. jej wpływ był wręcz pozytywny – wynika z najnowszego raportu fundacji Startup Poland, który „Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza.

Rozwój przyspieszy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rosną rachunki za komórkę. Play zarabia coraz więcej i rozbudowuje sieć 5G
Biznes
Arabia Saudyjska. Kraj z wielkim potencjałem, który prawie wszystko może kupić
Biznes
Nvidia jest już większa niż cały niemiecki rynek akcji
Biznes
Czeski miliarder przejmuje słynną brytyjską pocztę. Niepokój na Wyspach
Materiał Partnera
Ścieżką SMART do innowacji. Fundusze Europejskie dla dużych przedsiębiorstw
Biznes
Koniec najgorszego okresu dla start-upów? Zapowiada się ożywienie