Prowadził ją dom Sotheby’s, który za sprzedane przedmioty uzyskał 13,5 mln dolarów, w tym 1,33 mln za trzy Rolls Royce (dwa Phantomy i Cullinan), jakie projektant miał w garażu. Karl Lagerfeld był dyrektorem artystycznym domu mody Chanel od roku 1982 do śmierci 19 lutego 2019 roku.

Najmniej, bo tylko 54 dol., trzeba było zapłacić za 5 par rękawiczek bez palców, które nosił artysta. Ale były i takie zestawy, których ostateczna cena sięgnęła 2 tys. dolarów.

Kolejna aukcja właśnie trwa, odbywa się online i zakończy się 16 grudnia. Będzie w niej można brać udział osobiście, jeśli ktoś akurat znajdzie się w Paryżu 14 i 15 grudnia.

Ale to nie cena aut Rolls Royce, za które zapłacono od 415,398 tys. do 490,225 tys. dolarów za sztukę, wzbudziła największe zdziwienie. Te auta, że względu na ograniczoną produkcję, często na wtórnym rynku osiągają ceny wyższe od fabrycznych.

Sensacją była cena 22 tys. dolarów przy cenie wywoławczej 5 tys. dolarów za rzeźbę Choupette, kotki Lagerfelda. 10-letnia Choupette, której zdjęcia widniały m.in. na kalendarzu Opla, ma się podobno doskonale, mieszka w Paryżu ze swoją nianią, Françoise Caçote która prowadziła dom Lagerfeldowi. Ciekawe, czy Choupette brakuje drapaka do pazurów, który też został sprzedany na aukcji. Za 2 tys. dolarów.

www.sothebys.com

W pierwszej aukcji majątku Karla Lagerfelda wzięło udział osobiście bądź online 1,5 tys. osób z 58 krajów. Co jeszcze kupili?

Za 298,8 tys. euro (cena wyjściowa wynosiła 120 tys. euro) poszedł portret Lagerfelda autorstwa Japończyka Takashi Murakami. Mniej, bo 94,5 tys. euro zapłacił nabywca innego portretu Lagerfelda namalowanego przez innego słynnego projektanta, Gianni Versace.

Z pozostałych przedmiotów, jakie zostały wystawione na licytację, chętnie kupowano marynarki projektanta, bagaż podróżny, zwłaszcza torby i walizki Goyarda, lampy, świeczniki, zastawy stołowe, krzesła i stoły, pianino. Nie pozostała w tym wydaniu ani jedna sztuka, która nie znalazłaby nabywcy.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

— Atmosfera była niesamowita, wręcz elektryzująca i naprawdę nie oczekiwaliśmy aż takiego zainteresowania. Kupujący walczyli do upadłego dosłownie o wszystko, począwszy od rysunków Karla po dzieła sztuki, którymi uwielbiał się otaczać, nie mówiąc już o jego rzeczach osobistych – mówił Pierre Mothes, wiceprezes Sotheby’s France .

Sam Lagerfeld, jeszcze za życia nie ukrywał, że kolekcjonowanie różnych przedmiotów sprawia mu dużą przyjemność. — Tyle że kiedy już coś kupię, to przestaję się tym interesować. Nie zamierzam stać się kuratorem własnego muzeum, w którym miałbym mieszkać — mówił w wywiadzie dla „Women’s Wear Daily”.

Ostatnia, trzecia aukcja została zaplanowana na marzec 2022 w Kolonii.