Intel przejmuje polski startup z branży gier

Największy na świecie producent procesorów kupił szczecińską firmę specjalizującą się w streamingu cyfrowej rozrywki. To jedna z najważniejszych od lat transakcji na rodzimym rynku startupów.

Aktualizacja: 09.11.2021 14:55 Publikacja: 08.11.2021 21:00

Intel przejmuje polski startup z branży gier

Foto: Bloomberg

RemoteMyApp, startup założony m.in. przez Rafała Krochmala, stanie się częścią Intel Corporation – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Gigant dokonał właśnie akwizycji innowacyjnej spółki ze Szczecina, odkupując udziały m.in. od wcześniejszych inwestorów – Tar Heel Capital Pathfinder (THCP), MCI oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Strony nie ujawniają wartości transakcji. – Rynek się globalizuje i spółka taka jak RemoteMyApp ma lepsze szanse na dalszy dynamiczny rozwój jako część światowej grupy niż jako startup finansowany przez regionalne fundusze – mówi nam Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital.

W efekcie przejęcia globalny producent procesorów wejdzie na rynek strumieniowania gier wideo w chmurze. Dla ekosystemu startupowego nad Wisłą to jedna z najistotniejszych akwizycji od 2013 r., gdy Amazon wchłonął gdański startup tworzący syntezator mowy Ivona.

Magnes dla inwestorów

Rozwiązania oparte na chmurze, które umożliwiają zabawę grami wideo bez ściągania ich na urządzenie, to jeden z dynamicznie rozwijających się trendów. W 2018 r. rynek ten wart był na świecie 1,2 mld dol. i rósł w tempie ponad 18 proc. rocznie, podaje Report Ocean. Z kolei wedle prognoz Newzoo w 2024 r. na taką rozrywkę wydamy globalnie już ponad 6,5 mld dol.

Właśnie ten trend napędza rodzimą spółkę RemoteMyApp. Startup, który już parę lat temu przez ekspertów wymieniany był jednym tchem w gronie liderów tej branży, obok takich potentatów jak Nvidia, Sony, Valve i Microsoft, jest autorem platformy Vortex – serwisu do strumieniowania cyfrowej rozrywki. Vortex, określany jako Netflix dla graczy, z konceptem subskrypcyjnego dostępu do gier w chmurze, ruszył w 2017 r.

RemoteMyApp powstał w 2014 r. Firmę budowali: Rafał Krochmal, Radosław Zawartko i Avi Kaye, ekspert z branży technologoicznej z Izraela. Dziś w startupie tych dwóch ostatnich już nie ma, a prezesem został w 2018 r. ściągnięty z Danii Andreas Hestbeck, wcześniej związany z platformą gamingową OnePlay.

Czytaj więcej

Katarzyna Kucharczyk: Polskie jednorożce rodzą się powoli

Właściwie od początku startup nie miał problemów z finansowaniem innowacyjnego pomysłu biznesowego. Współzałożycielem firmy było bowiem szczecińskie studio RedSky, będące częścią funduszu THCP (fundusz miał 43 proc. udziałów). W 2016 r. w RemoteMyApp zainwestował MCI Capital (przejął 38 proc. udziałów), a w 2020 r. do grona inwestorów dołączył Deutsche Telekom, który dokapitalizował startup 2 mln euro. Wśród udziałowców znalazł się też PFR. Teraz szczeciński biznes wchłania koncern Intel.

– W RemoteMyApp stworzyliśmy najwyższej jakości usługę technologiczną, dzięki której miliony graczy na całym świecie mają dostęp do ulubionych gier w dowolnym miejscu i czasie. Dołączamy do zespołu firmy Intel i wspólnie będziemy dalej tworzyć innowacje zmieniające świat – zapowiada Andreas Hestbeck.

Dla Tar Heel Capital Pathfinder jest to kolejne wyjście ze spółki działającej w obszarze gamingu i e-sportu. Jak podkreśla Arkadiusz Seńko z THCP, fundusz w sierpniu sprzedał udziały w Unikrn – spółce technologicznej, która była właścicielem platformy z zakładami e-sportowymi.

Startup został odkupiony przez Entain, jedną z największych na świecie spółek działających w obszarze zakładów sportowych i gamingu. – W najbliższych miesiącach spodziewamy się kolejnych inwestycji w nasze spółki, w tym również z obszaru gamingu – dodaje Seńko.

Coraz więcej wyjść

Zakup RemoteMyApp przez technologicznego giganta jest unikalną transakcją na polskiej scenie startupowej. Na przestrzeni ostatnich lat rodzimy rynek, który odnotowuje stały wzrost liczby i wartości inwestycji, nie może jednak pochwalić się znaczącymi wyjściami z inwestycji. Eksperci zwracają uwagę, że tzw. exity, czyli wyjścia z inwestycji, wciąż są u nas rzadkością. To może jednak wynikać z faktu, iż rynek inwestycji wysokiego ryzyka w Polsce wciąż jest bardzo młody.

To zaczyna się jednak zmieniać. Wśród funduszy wiodących w wyjściach z inwestycji jest m.in. MCI. Przez ostatnie dwa lata dokonał 20 exitów, z których większość dotyczyła właśnie polskiego rynku.

– Spodziewamy się, że rynek będzie równie dynamiczny w tym zakresie w najbliższych miesiącach. Warto nadmienić, że udało się nam sprzedać cały portfel HelixVentures Partners, czyli pierwszego funduszu założonego z PFR. Fundusz zakończył działalność wynikiem dodatnim. W drugim naszym funduszu z PFR, po wyjściu z RemoteMyApp, pozostała jeszcze jedna spółka, Focus – wyjaśnia Czechowicz.

Wśród tegorocznych wyjść warto wskazać również sprzedaż przez fundusz bValue spółki YesIndeed do Benefit Systems czy spółki PushPushGo inwestorowi branżowemu – firmie Vercom (w latach 2018–2019 fundusz wpompował w ten startup 2 mln zł, a finalnie uzyskał 8–10-krotny zwrot). Z kolei KSME, startup z branży energetycznej, został odkupiony od funduszu Aligo. Trafił pod skrzydła firm NeoEnergy Group i V-ridium. – Wsparliśmy spółkę na bardzo wczesnym etapie, co pozwoliło zespołowi przygotować pierwsze lokalizacje pod magazyny energii. Z uwagi na szybki rozwój sektora OZE spółka z łatwością zyskała zainteresowanie partnerów branżowych – zaznacza Łukasz Mańkowski, partner zarządzający w Aligo Venture Capital.

Globalny rynek wyjść funduszy VC po trzech kwartałach br. przekroczył 582 mld dol., dublując wynik z 2020 r. W sumie przeprowadzono 1,1 tys. transakcji.

Opinia dla „rz"

Michał Wrzołek, starszy dyrektor inwestycyjny Tar Heel Capital Pathfinder

Gdy zaczynaliśmy prace nad RemoteMyApp (RMA), streaming gier nie był znany ani popularny. Nie był też do końca technicznie możliwy – dostępne wówczas technologie nie pozwalały na zaoferowanie rozwiązania, które byłoby jakościowo dostatecznie satysfakcjonujące dla użytkowników. W ostatnich latach startup dynamicznie się rozwijał. W lipcu ub.r. spółka pozyskała branżowego inwestora – Deutsche Telekom – a już w sierpniu telekom uruchomił własną platformę z grami w chmurze MagentaGaming, do której technologię dostarczył właśnie RMA. Z kolei z własnej platformy RMA do streamingu (Vortex) aplikacje zostały pobrane przez użytkowników łącznie już ponad 10 mln razy.

RemoteMyApp, startup założony m.in. przez Rafała Krochmala, stanie się częścią Intel Corporation – dowiedziała się „Rzeczpospolita". Gigant dokonał właśnie akwizycji innowacyjnej spółki ze Szczecina, odkupując udziały m.in. od wcześniejszych inwestorów – Tar Heel Capital Pathfinder (THCP), MCI oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Strony nie ujawniają wartości transakcji. – Rynek się globalizuje i spółka taka jak RemoteMyApp ma lepsze szanse na dalszy dynamiczny rozwój jako część światowej grupy niż jako startup finansowany przez regionalne fundusze – mówi nam Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm
Biznes
Lego mówi kalifornijskiej policji „dość”. Poszło o zdjęcia przestępców
Biznes
Rząd podjął decyzję w sprawie dyplomów MBA z Collegium Humanum