W raporcie „Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm i gospodarki?” Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował działania państwa w okresie od wybuchu pandemii w marcu 2020 r. do końca 2020 r., pod kątem efektów dotyczących rynku pracy i funkcjonowania przedsiębiorstw.
Łącznie za pośrednictwem PFR, BGK, ZUS, MRPiT oraz ARP rozdysponowano prawie 163 mld zł. Z różnych form wsparcia skorzystało 86 proc. przedsiębiorców, z czego 92 proc. korzystała z więcej niż jednego instrumentu, ponad połowa – z 10 instrumentów i więcej. Firmy oceniły pomoc państwa średnio na 3,5 (w skali 1-5). Najwyżej ocenione i najczęściej wykorzystywane było zwolnienie ze składek ZUS. Doceniono również Tarczę Finansową, dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy lub pracę zdalną.
- W zbudowanym przez nas rankingu krajów UE-27 dla rzeczywistej i prognozowanej sytuacji ekonomicznej oraz klasyfikację krajów do czterech grup o bardzo dobrej, dobrej, złej i bardzo złej sytuacji ekonomicznej według prognoz i według rzeczywistych wartości, Polska plasuje się relatywnie wysoko – mówi Katarzyna Dębkowska, kierowniczka zespołu foresightu gospodarczego w PIE, cytowana w komunikacie.
Pod względem prognoz Polska znalazła się na 10. miejscu w rankingu, natomiast uwzględniając rzeczywiste odczyty wskoczyła na 7. pozycję w rankingu sytuacji ekonomicznej w 2020 r. Tym samym według PIE, znaleźliśmy się razem z Holandią, Niemcami, Szwecją, Czechami, Finlandią i Węgrami w grupie krajów, które nie straciły podczas pandemii swojej klasyfikacji do grupy krajów o dobrej sytuacji ekonomicznej.