W tym roku firma podjęła więc działania zmierzające do uelastycznienia produkcji. – Nie ma możliwości całkowitego wstrzymania produkcji, z której w danym okresie uzyskujemy niższe marże. Tak było np. z amoniakiem w pierwszym półroczu 2007 r. Zmniejszyliśmy jednak produkcję i wytwarzaliśmy amoniak głównie na potrzeby własne, do produkcji mocznika (rodzaj nawozów), który jest produktem dochodowym – mówi Rafał Kuźmiczonek.
Zakłady Azotowe Puławy koncentrują się tylko na dwóch grupach produktowych: nawozach oraz chemikaliach (melamina, kaprolaktam, nadtlenek wodoru, AdBlue). Teraz firma chce się zająć produkcją nawozów wieloskładnikowych z dodatkami mineralnymi; ich skład może być szybko dostosowany do potrzeb rynku.
– Chcemy iść w kierunku substancji wysoko przetworzonych, które obecnie sprowadzane są do Polski głównie z zagranicy. Przygotowywane są też nowe projekty wydłużające łańcuchy produktowe melaminy, kaprolaktamu, nadtlenku wodoru oraz dotyczące produktów opartych na surowcach odnawialnych – wylicza Grzegorz Kulik z działu komunikacji korporacyjnej w ZA Puławy.
Potężną grupę o bardzo zróżnicowanym portfelu produktów chce budować Ciech. Nie wystarcza mu dywizja sodowa i organiczna. Dzięki akwizycjom zamierza stworzyć w swojej strukturze dwie nowe dywizje: agro oraz krzemiany i szkło.
– W segmencie nawozowym panuje teraz hossa. Zanosi się na to, że utrzyma się ona przez najbliższy czas. Chcemy na niej skorzystać – wyjaśnia Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ciechu.