ZUO w Koninie zgłosił do tegorocznego konkursu projekt „Składowisko odpadów niebezpiecznych pochodzących z budowy, remontu i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej, wymienionych w katalogu odpadów, oznaczonych kodami: 170601* Materiały izolacyjne zawierające azbest i 170605* Materiały konstrukcyjne zawierające azbest”. Powstanie tego szczególnego wysypiska to efekt wprowadzania w życie „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. – Decyzja o budowie profesjonalnego składowiska podyktowana była wzrastającą ilością demontowanego eternitu, rur azbestowych w naszym regionie. Usunięte elementy azbestowe nie nadają się do jakiegokolwiek odzysku i dlatego jedynym sposobem ich zabezpieczenia jest odpowiednie składowanie. Pozbycie się tak dużej ilości wyrobów wymaga jednak przygotowania odpowiedniej liczby składowisk odpadów – mówi Maria Długokęcka, dyrektor handlowy z ZUO.

Budowa tego składowiska przewidziana była w „Wojewódzkim planie gospodarki odpadami”. Sporządzono dokumentację geologiczną i ekspertyzy, które potwierdziły możliwość zbudowania składowiska na terenie ZUO. Tę inwestycję zakład sfinansował za własne pieniądze. Na budowę wysypiska przeznaczono 800 tys. zł.

– Nasze składowisko jest profesjonalnie przygotowane do składowania odpadów niebezpiecznych. Odpowiada ono wszystkim kryteriom i wymaganiom określonym w obowiązujących przepisach prawa. Lokalizacja w strefie przemysłowej Konina – jak każe prawo – z dala od zabudowy mieszkalnej, oraz zastosowana tu nowoczesna technologia składowania gwarantuje, że inwestycja jest bezpieczna dla środowiska i ludzi – zapewnia Długokęcka.I dodaje, że takie miejsce było pilnie potrzebne, gdyż wzrosło zapotrzebowanie rynku na tego typu usługi. Samorząd lokalny współpracuje z zakładem w opracowaniu programów usuwania azbestu i wspiera finansowo osoby usuwające wyroby azbestowe ze środowiska.

ZUO dysponuje trzema składowiskami, dlatego może przyjmować coraz więcej niebezpiecznych odpadków. Na wysypiska trafiają np. osady zawierające rtęć, siarkę, kwas siarkowy, rozpuszczalniki, a także przeterminowane kosmetyki, których pozbywają się hurtownicy i producenci, oraz odpady farb i lakierów.

– Dbamy o wysoki standard usług i ochronę środowiska – zapewnia Maria Długokęcka. – Dowodem na to są przyznane nagrody i certyfikaty, jak Przedsiębiorstwo Fair Play, w roku 2004 tytuł Firma Przyjazna Środowisku czy Mecenas Ekologii – wylicza.