Firmy security chcą zarobić na piłkarskich emocjach i bezpieczeństwie

Polskie firmy z branży security chcą zarobić zapewniając bezpieczeństwo kibicom podczas piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Do wzięcia byłoby 30 — 40 mln euro — szacuje Polska Izba Ochrony Osób i Mienia

Publikacja: 10.06.2010 16:48

W grę wchodzi nie tylko pilnowanie spokoju na stadionach ale też w miejscach publicznych zgromadzeń w dużych miastach, gdzie podczas eliminacyjnych spotkań mecze będzie można oglądać przy wielkich telebimach. Marcin Herra prezes spółki PL 2012 odpowiadającej za przygotowania w kraju szacuje, że do Polski za dwa lata przybędzie co najmniej milion gości.

— Nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zdecydowanie zaostrzyła warunki zapewnienia porządku przez organizatorów sportowych wydarzeń. Aby zorganizować profesjonalną ochronę musimy mieć więcej czasu na przygotowania — ostrzegał Sławomir Wagner prezes Polskiej Izby Ochrony Osób i Mienia. Tymczasem — zdaniem Benjamina Krasickiego szefa firmy City Security — wciąż nie są znane mechanizmy organizowania przetargów na wyspecjalizowane usługi.

Podczas czwartkowego spotkania w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie polscy organizatorzy Euro 2012 wyjaśniali przedstawicielom firm ochrony mienia kulisy przygotowań do przyszłej największej imprezy sportowej w Polsce i na Kontynencie. — Nie wyobrażamy sobie by rodzime firmy nie skorzystały na ogromnym piłkarskim przedsięwzięciu — krzepił Adam Olkowicz dyrektor Turnieju Euro 2012. Przyznał jednak, iż zasady porządkowe wprowadzone nową polską ustawą, trzeba będzie pogodzić z oczekiwaniami i zaleceniami UEFA.

Branża security, która daje obecnie w kraju pracę ponad 200 tysiącom ludzi zrzeszonych w niemal 4 tys. firm, nie od dziś upomina się o większą przejrzystość przy dzieleniu potencjalnych zamówień w usługach związanych z bezpieczeństwem.

Do skorzystania z możliwości polskich firm oferujących elektroniczne systemy bezpieczeństwa zachęcał wczoraj Rafał Gulka szef firmy Relpol która buduje nowoczesne detektory wykrywające materiały promieniotwórcze i Bogdan Tatarowski prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „Polalarm” Dyrektor Olkowicz informował, iż gospodarze stadionów budowanych na mistrzostwa powinni właśnie rozpoczynać przetargi na wyposażenie obiektów w urządzenia związane m. in. z bezpieczeństwem: systemy kontroli dostępu, monitoringu — wszystkie imprezy będą nagrywane, aby można było dokumentować wszelkie ewentualne zakłócenia i incydenty.

Niektóre rozwiązania związane z bezpieczeństwem trzeba wprowadzać już na etapie projektowania obiektów sportowych i ich otoczenia. Na każdym stadionie już przy przy wejściu trzeba zapewnić warunki do szczegółowej osobistej kontroli, konfiskowania niebezpiecznych czy niedozwolonych przedmiotów, błyskawicznej weryfikacji biletów i identyfikowania właścicieli. UEFA oczekuje iż elektroniczne instalacje kontroli dostępu będą tak wydajne, że pozwolą zająć kibicom wszystkie miejsca na trybunach w ciągu najwyżej godziny — a w razie niespodziewanego zagrożenia, każdy z widzów będzie mógł ewakuować się do najbliższej bezpiecznej strefy, w niespełna 9 minut. Na niespotykaną wcześniej skalę organizatorzy będą też korzystać z telewizyjnych systemów obserwacji. Informacje o zachowaniu tłumów dostarczać mają kamery skierowane na trybuny i filmujące otoczenie stadionu.

Biznes
Kto inwestuje w Rosji? Nikt. Prezes Sbierbanku alarmuje
Biznes
Chińskie firmy medyczne wykluczone z dużych unijnych przetargów
Biznes
Trump ostrożny ws. Iranu. Europejska produkcja zbrojeniowa, Rosja na krawędzi kryzysu
Biznes
Europa musi produkować pięć razy więcej broni, by stawić czoło Rosji
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Biznes
Bioróżnorodność wymaga coraz większej uwagi