– Najbardziej atrakcyjna praca to taka, która zapewni zawodowy rozwój i będzie stabilna – twierdzi już ponad połowa młodych Polaków uczestniczących w tegorocznych badaniach firmy doradczej Universum. W ankiecie, która objęła ponad 15 tysięcy studentów z ponad 50 uczelni, wyraźnie widać wzrost znaczenia bezpieczeństwa zatrudnienia.
Nie tylko jest ono teraz jedną z dwóch głównych cech, które decydują o atrakcyjności pracy, ale też poczucie stabilizacji jest w tym roku najczęściej wymienianym celem kariery zawodowej – wskazuje na nie aż sześciu na dziesięciu młodych Polaków (wobec niespełna 50 proc. przed rokiem).
– Kryzysowa zawierucha sprawiła, że zarówno dla studentów, jak i dla profesjonalistów większe znaczenie ma stabilność zatrudnienia – komentuje Anna Macnar, szefowa Universum w Polsce.
Zostać ekspertem
Wśród przyczyn tego zjawiska można wymieniać zarówno wysokie bezrobocie wśród absolwentów uczelni, jak i rekordowo wysoki udział czasowych umów o pracę, które nie zapewniają poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia. Jak wynika z danych Eurostatu, w Polsce takie umowy ma 26,5 proc. zatrudnionych, najwięcej wśród krajów Unii, przy czym wśród młodych ludzi poniżej 25. roku życia ten odsetek sięga 62 proc.
Zdaniem Anny Macnar poczucie bezpieczeństwa w pracy wiąże się z potrzebą życiowej stabilizacji – młodym ludziom rzadziej chodzi o ciepłą posadę na długi czas (71 proc. planuje pozostać u pierwszego pracodawcy co najwyżej trzy lata), ale o możliwość wzięcia kredytu na mieszkanie, o co trudniej przy terminowych umowach o pracę.