Mówił o tym dziś na konferencji prasowej wiceprezes PGNiG-u Marek Karabuła, komentując decyzję władz Francji o zakazie wykonywania szczelinowania. - Jesteśmy zaskoczeni i nie rozumiemy tych decyzji, uważamy, że każdy kraj powinien sam decydować, czy prowadzić takie poszukiwania – powiedział. - Technologia w ostatnich latach zmieniła się znacząco, teraz zużywa się mniej wody w procesie szczelinowania i nadal w tym kierunku idą prace – dodał wiceprezes Karabuła.
Przypomniał też, że na świecie wykonuje się rocznie 35 tys. zabiegów szczelinowania hydraulicznego. - Ministerstwo Środowiska monitorowało przebieg i skutki zabiegów szczelinowania, które PGNiG wykonał w Markowoli i nie było zastrzeżeń – wyjaśnił Karabuła.
Gazowa firma przygotowuje się do wykonania szczelinowania po tym, jak jeden odwiertów poszukiwawczych gazu łupkowego na Pomorzu potwierdził występowanie złóż. Decyzja o terminie jeszcze nie zapadła.
W Polsce ponad 20 firm poszukuje gazu w łupkach - Minister Środowiska udzielił im ok. 90 koncesji. Według amerykańskich analiz, Polska ma największe zasoby gazu łupkowego w Europie.