Włosi z należącej do Finmeccaniki AgustyWestland — nowi właściciele PZL Świdnik, już budują u nas śmigłowce, pancerna Oto Melara uzbroiła w wieżę bojową transporter Rosomak, firma Selex - Galileo podzieliła się technologiami optycznymi z warszawskim Przemysłowym Centrum Optyki a teraz lotnicza spółka także należąca do koncernu — Alenia Aermacchi z Venegono Superiore w Lomabardii,oferuje polskim Siłom Powietrznym nowoczesny system szkolenia pilotów i samolot treningowo - bojowy M — 346 Master.
— Program offsetowy związany z tym projektem, wyceniany na 1,5 mld zł, mógłby być ważnym impulsem do zacieśnienia współpracy europejskiego potentata obronnego z Bumarem — przyznaje Tomasz Leśniowski z największej polskiej grupy zbrojeniowej. Leśniowski potwierdza, że offsetowe projekty wstępnie omawiano przed podpisaniem porozumienia o współpracy Bumar- Finmeccanica w lutym tego roku.
Przetarg na dostawę 16 samolotów szkolno - bojowych LIFT i systemu szkolenia nie został jednak jeszcze rozstrzygnięty. Włoski, dwusilnikowy M346 Master, zamówiony już przez armię włoską i Singapur, jest jednym z faworytów polskiego konkursu, w którym konkuruje z koreańskim odrzutowcem T 50 Golden Eagle (Korean Aerospace Industries), brytyjskim Hawkiem AJT (BAE Systems) i czeskim L 159 Alca (Aero Vodochody).
Leśniowski podkreśla, że potężna Finmeccanica może zaoferować Bumarowi produkty i zaawansowane technologie dla broni pancernej (przede wszystkim bezzałogowe wieże dla pojazdów) systemy przeciwlotnicze i i elektrooptyczne.
Włoskie firmy, które od kilkunastu lat umacniają swoją pozycję na polskim rynku zbrojeniowym, chcą przyspieszyć ekspansję. — Poważnie myślimy o rozszerzeniu współpracy, niezależnie od ewentualnych zobowiązań offsetowych. Doskonałym przykładem długofalowego zainteresowania biznesem w Polsce może być udział Agusty Westland w prywatyzacji „Świdnika" — mówi Alessandro Franzoni dyrektor generalny Alenia Aermacchi.