Z danych GUS wynika, że po pierwszym półroczu wydobycie brunatnego paliwa wzrosło o 8,2 proc. Z szacunków „Rz" wynika, że ta tendencja ma szansę utrzymać się do końca roku. Jeśli tak by się stało, wydobycie węgla brunatnego w tym roku wyniesie ok. 60,5 mln ton. Wszystkie kopalnie tego surowca w Polsce odnotowały w pierwszym półroczy wzrost produkcji. Jeśli nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych zdarzeń (jak np. ubiegłoroczna powódź w Bogatyni, gdzie znajduje się kopalnia Turów należąca do PGE) tendencja zwyżkowa powinna się utrzymać.
W kopalniach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna: Bełchatów i Turów w I półroczu 2011 r. wzrosło wydobycie węgla brunatnego (odpowiednio o 5,4 proc. i o 8 proc.) w porównaniu do I półrocza 2010 r.
- Jest to efektem zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju i zwiększonej produkcji energii w naszych elektrowniach - powiedziała "Rz" Beata Nawrot-Miler, rzeczniczka PGE GiEK.
W kolejnych latach planowany jest dalszy wzrost wydobycia w kopalni Bełchatów. Jak informuje Waldemar Szulc, wiceprezes PGE GiEK, będzie to związane z przekazaniem do eksploatacji nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW w pobliskiej elektrowni Bełchatów z grupy PGE.
Jednak o ile rożnie wydobycie w kopalni Turów, to w kolejnych, czyli w okresie 2013-2016 spodziewany jest spadek wydobycia. Powód?