Wzrost wydobycia węgla brunatnego

Ostatnie dane GUS mogą napawać optymizmem. Choć wydobycie węgla brunatnego w polskich kopalniach od kilku lat systematycznie spada, w tym roku jest szansa, że spadkowa tendencja zostanie zatrzymana, a wydobycie roczne ponownie przekroczy 60 mln ton

Publikacja: 28.07.2011 17:33

Wzrost wydobycia węgla brunatnego

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Z danych GUS wynika, że po pierwszym półroczu wydobycie brunatnego paliwa wzrosło o 8,2 proc. Z szacunków „Rz" wynika, że ta tendencja ma szansę utrzymać się do końca roku. Jeśli tak by się stało, wydobycie węgla brunatnego w tym roku wyniesie ok. 60,5 mln ton. Wszystkie kopalnie tego surowca w Polsce odnotowały w pierwszym półroczy wzrost produkcji. Jeśli nie dojdzie do żadnych nieprzewidzianych zdarzeń (jak np. ubiegłoroczna powódź w Bogatyni, gdzie znajduje się kopalnia Turów należąca do PGE) tendencja zwyżkowa powinna się utrzymać.

W kopalniach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna: Bełchatów i Turów w I półroczu 2011 r. wzrosło wydobycie węgla brunatnego (odpowiednio o 5,4 proc. i o 8 proc.)  w porównaniu do I półrocza 2010 r.

- Jest to efektem zwiększenia zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju i zwiększonej produkcji energii w naszych elektrowniach - powiedziała "Rz" Beata Nawrot-Miler, rzeczniczka PGE GiEK.

W kolejnych latach planowany jest dalszy wzrost wydobycia w kopalni Bełchatów. Jak informuje Waldemar Szulc, wiceprezes PGE GiEK, będzie to związane z przekazaniem do eksploatacji nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW w pobliskiej elektrowni Bełchatów z grupy PGE.

Jednak o ile rożnie wydobycie w kopalni Turów, to w kolejnych, czyli w okresie 2013-2016 spodziewany jest spadek wydobycia. Powód?

- Będzie to związane z planowanym wyłączeniem najstarszych bloków energetycznych w Elektrowni Turów. Jednak rok 2017 przyniesie kolejny wzrost wydobycia turoszowskiego węgla z uwagi na zakończenie budowy i  oddania do eksploatacji nowego bloku w Elektrowni Turów - tłumaczy Nawrot-Miler.

Wystawione przez skarb państwa na sprzedaż kopalnie węgla brunatnego Adamów i Konin też notują wzrost produkcji. Zaopatrują one w paliwo Zespół Elektrowni PAK (Pątnów – Adamów – Konin).

Jednak specjaliści z branży ostrzegają: nasze brunatne kopalnie mają przed sobą maksymalnie 40 lat żywotności (niektórym paliwo skończy się już za maksymalnie 20 lat). Przy szybszej eksploatacji udostępnionych odkrywek czas ten jeszcze się skróci. A na uruchamianie nowych pól wydobywczych, czy tym bardziej nowych kopalń nie godzą się ani ekolodzy, ani lokalne społeczności wskazujące na degradację środowiska i ogromne szkody. Tak jest m.in. w przypadku Legnicy, gdzie znajdują się największe w Europie złoża węgla brunatnego. Jednak na razie rząd nie podjął żadnych decyzji w sprawie ewentualnego uruchomienia nowej kopalni węgla brunatnego w Polsce. Oprócz okolic Legnicy potencjalnym miejscem na powstanie takiej kopalni są okolice Gubina. Tam rozpoznaniem złoża zajmuje się PGE.

W Polsce z węgla brunatnego produkuje się 33 proc. energii elektrycznej. Jest on najtańszym z paliw dostępnych na rynku.

Biznes
Przenieśli produkcję z Polski do Niemiec i Rumunii. Grupowe zwolnienia na Pomorzu
Biznes
Państwowa agencja chce przejąć dawną spółkę Marka Falenty
Biznes
Totalizator Sportowy ma nowego prezesa. Została nim była podsekretarz stanu w MSZ
Biznes
Polski potentat meblarski rozważa przejęcia za granicą. Kto jest na celowniku?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Jak wzrost wydatków na zbrojenia wpłynie na gospodarkę?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego