- Nie uruchomimy projektu, w sensie przemysłowym, jeśli nie zostaną spełnione ekonomiczne założenia - podkreśla Herbert Wirth. Efekty mają być znane za kilka lat.
Badania naukowe nad technologią podziemnego gazyfikowania węgla to kolejna, po handlu, dziedzina, w której polski koncern miedziowy współpracuje z Chińczykami.
- To jest element kooperacji w zakresie energetyki alternatywnej - wyjaśnia Herbert Wirth, prezes KGHM. - Podpisaliśmy list intencyjny z Uniwersytetem Pekińskim, w którym opracowywano tę technologię. Od 15 lat ona jest wdrażana na obszarze Chin.
W procesie gazyfikacji węgla, czyli poprzez zamianę węgla w gaz, produkowany jest tzw. syngaz, przy użyciu m.in. dużej ilości wody i powietrza. Po oczyszczeniu surowiec może być wykorzystywany do produkcji energii, do dalszej obróbki lub wytwarzania wodoru.
- Odpowiednie sterowanie wilgocią w procesie zgazowania daje większy potencjał produkcji wodoru. Jeżeli wszystkie założenia się sprawdzą, to mamy alternatywę pozyskania energii ze spalania gazu, jako efektywną rzecz zagospodarowania głębokich złóż węgla brunatnego - mówi prezes spółki.