Kieleckie targi obronne zawsze były odbiciem wojskowych potrzeb i zwiastunem najpilniejszych inwestycji. W tym roku zapowiada się starcie śmigłowcowych koncernów rywalizujących w rozpoczętym, wartym ok. 3 mld zł przetargu helikopterowym. Amerykański potentat Sikorsky Aircraft oferuje najnowszą wersję produkowanego już w Mielcu blackhawka (S70i). Właściciel śmigłowcowych zakładów w Świdniku, AgustaWestland, prezentuje nowoczesny helikopter AW 149. Francusko-niemiecki potentat Eurocopter, który na polski rynek wprowadził już kilkadziesiąt cywilnych maszyn, pokaże w Kielcach wojskowy EC 725 – śmigłowiec używany w operacji libijskiej i w Afganistanie.
Ale śmigłowce to nie wszystko. Na MSPO siły powietrzne przyjrzą się ofercie największych producentów samolotów szkoleniowych. Decyzje w sprawie treningowych lekkich odrzutowców, następców wysłużonych iskier, armia zapowiada na przełomie roku.
Podczas tegorocznego czterodniowego MSPO uwaga odwiedzających skupi się jednak na broni i systemach służących obronie powietrznej. Światowi giganci przemysłu rakietowego – MBDA i Raytheon – pokazują w Kielcach swój precyzyjny oręż. Zainteresowanie udziałem w XX MSPO jest ogromne – polska armia wciąż wymaga głębokiej modernizacji i jako jedna z nielicznych w krajach NATO na razie nie zapowiada drastycznych cięć wydatków. W tym roku nakłady państwa na nową broń, remonty i inwestycje przekroczą 6 mld zł. To dlatego udział w tegorocznej kieleckiej wystawie potwierdziło 400 firm i instytucji z 27 krajów. Oferują broń, sprzęt wojskowy, mundury, samochody, nawet technologie transportu i żywienia na polu walki. Wzorem lat ubiegłych w rozbudowanych halach Targów Kielce odbędą się nie tylko pokazy wojskowego wyposażenia ale też seminaria, konferencje, spotkania polityków i decydentów z przedsiębiorcami i handlowcami. Debaty i dyskusje urozmaicą prezentacje działania żołnierskich grup i najnowszego uzbrojenia pokazywanego w bezpośredniej akcji.
Nowe kierownictwo koncernu zbrojeniowego Bumar zapowiada ogłoszenie w Kielcach odświeżonej strategii grupy na rynku krajowym i międzynarodowym. W tym roku udział w MSPO zapowiedzieli prezydent Bronisław Komorowski i włoski minister obrony Giampaolo Di Paola – wydarzeniem wiodącym targów będzie bowiem wystawa narodowa potencjału obronnego Włoch. – To tradycja naszych targów obronnych – wyjaśnia prezes zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń. W ciągu 20 lat targi zbrojeniowe MSPO urosły do rangi najważniejszej imprezy tego rodzaju w Europie Środkowej.