- AXA TFI zostało wpisane przez Polski Fundusz Rozwoju do ewidencji instytucji, które mogą oferować Pracownicze plany kapitałowe – pochwaliło się w poniedziałek towarzystwo.

- Przed nami teraz szereg spotkań z przedstawicielami firm, które mają obowiązek wprowadzić PPK – skomentował Robert Garnczarek, prezes AXA TFI.

- Mamy bardzo dobre relacje zarówno z firmami, jak i kluczowymi pośrednikami, szczególnie z brokerami, przez wzgląd na mocną pozycję AXA w ubezpieczeniach grupowych oraz majątkowych ubezpieczeniach dla firm. Nasi partnerzy wiedzą, że jesteśmy solidną firmą. W PPK chcemy przede wszystkim konkurować jakością, ale przygotowaliśmy jednocześnie bardzo konkurencyjną ofertę. Liczymy więc na spore zainteresowanie. Chcemy być w czołówce firm oferujących PPK. Mierzymy w 10 proc. udziału, z tym, że nie w całym rynku, a określonym przez nas segmencie. Strategia jest przemyślana do tego stopnia, że opłaty zapisaliśmy w statucie, a to oznacza, że się z tej deklaracji nie wycofamy. Nie będziemy pobierać opłaty za zarządzanie w 2019 i 2020 r., a w kolejnych latach różnicujemy opłaty w zależności od udziału akcji między 0,3 a 0,5 proc. – zapowiedział.

Prezes AXA TFI liczy, że do PPK przystąpi 50-75 proc. To według niego dobrze skonstruowany program gromadzenia oszczędności na emeryturę, dlatego ma szansę się upowszechnić. AXA deklaruje, że zapewni pełne wsparcie dyrektorom HR, na których spoczywa największa odpowiedzialność za wdrożenie PPK, oraz prostą obsługę i edukację pracowników. Dostarczy też materiały informacyjne o PPK, przewodnik o oszczędzaniu na emeryturę, e-learning, a umowy i dokumenty będą pisane prostym, zrozumiałym językiem. Zespół AXA, który w pierwszej fazie będzie zajmował się wdrażaniem PPK liczy ponad 160 osób. Osoby te pracują w 33 oddziałach na terenie całego kraju, przez co firmy będą mogły skorzystać z ich bezpośredniej pomocy w krótkim czasie. Przy prowadzeniu PPK w kolejnych latach pracodawcy będą mieli wsparcie dedykowanego im doradcy z AXA.

AXA TFI jest częścią AXA, siódmej pod względem wielkości grupy ubezpieczeniowej w Polsce. Na koniec I kwartału 2019 r. towarzystwo zarządzało aktywami o wartości 6 mld zł. W ramach grupowych ubezpieczeń na życie AXA obsługuje ponad 10 tys. firmy i 400 tys. osób. Składka przypisana brutto na koniec 2018 r. z ubezpieczeń grupowych wyniosła 220 mln zł, a nowa sprzedaż wzrosła o 56 proc. licząc rok do roku.

Wpisem do ewidencji PPK prowadzonej przez PFR pochwaliło się w poniedziałek także Aegon PTE. Aegon PTE zarejestrowało fundusze zdefiniowanej daty pod koniec lutego, a na początku kwietnia złożyło do Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek o wpis do ewidencji PPK, który został pozytywnie rozpatrzony.

- Aegon ma silną pozycję na polskim rynku emerytalnym. Zarządzany przez grupę otwarty fundusz emerytalny działa od 20 lat, obsługując ponad 1,8 miliona klientów. Pracownicze Plany Kapitałowe będą więc naturalnym uzupełnieniem oferty rozwiązań emerytalnych firmy – przekonuje towarzystwo.

Dodaje, że jest jedną z czołowych na świecie firm oferujących ubezpieczenia na życie, programy emerytalne i usługi z zakresu zarządzania aktywami. Grupa działa w ponad 20 krajach, w tym w Polsce. Aegon Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządza Aegon OFE, który jest czwartym otwartym funduszem emerytalnym na rynku, zarówno pod względem wartości aktywów jak i liczby członków funduszu. Na koniec 2018 r. Aegon OFE zarządzało aktywami wartości 13,6 mld złotych.

Na stronie portalu mojePPK nie ma jeszcze informacji o wpisie instytucji do ewidencji. - Instytucje zostały wpisane do ewidencji przez PFR S.A. Teraz, zgodnie z ustawą, portal będzie publikował ich listę na mojepppk.pl. Instytucje, by ich nazwy zostały opublikowane, muszą jeszcze dostarczyć portalowi odpowiednie informacje. Właśnie to robią. Potrwa to klika dni roboczych – powiedział nam Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR odpowiedzialny za wdrożenie PPK.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ