Ponad 11 mln pasażerów obsłużyły w pierwszym półroczu tego roku polskie poty lotnicze - tak wynika z danych zebranych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. To o ponad półtora miliona więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. W ciągu pierwszych 6 miesięcy w 11 polskich portach obsłużono 135 tys. 194 startów i lądowań. W tym samym okresie ubiegłego roku było to 114 tys.854 operacji.
Największą ilość pasażerów obsłużyło lotnisko Chopina w Warszawie, przez które przewinęło się ponad 4,7 mln klientów. Liczba operacji wzrosła tam z prawie 58 tys w pierwszym półroczu 2011 roku do ponad 60 tys. w pierwszych 6 miesiącach tego roku.
Wśród portów regionalnych największą popularnością cieszył się Kraków. Lotnisko w Balicach obsłużyło prawie 1,6 mln podróżnych wobec 1,36 mln w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Na kolejnych miejscach uplasowały się Gdańsk i Katowice. Przez port Lotniczy im. Lecha Wałęsy przewinęło się w pierwszym półroczu 1,4 mln pasażerów (1,1 mln rok wcześniej), a przez lotnisko w Pyrzowicach 1,12 mln wobec 1,05 mln w pierwszej połowie 2011 roku.
Najwyższą dynamiką wzrostu liczby obsłużonych pasażerów cechowały się najmniej dotychczas oblegane lotniska: w Zielonej Górze (wzrost o ponad 299 proc.) i Szczecinie-Goleniowie (wzrost o ponad 59proc.). To głównie efekt spektakularnego, ale też krótkotrwałego operowania nieistniejących już linii OLT Experess.
Z przeprowadzonych przez Urząd analiz wynika, że ruch pasażerski w najbliższych kilku latach będzie rósł w tempie od około 5,5 proc. do prawie 9 proc. Najwyższej dynamiki należy spodziewać się w roku bieżącym kiedy to przyrost osiągnie poziom prawie 9 proc., co przełoży się na 23,6 mln pasażerów obsłużonych przez polskie porty lotnicze w ciągu całego roku.