Wśród lodówek i pralek, sprzętów zużywających w gospodarstwie domowym najwięcej energii, królują modele nieco już przestarzałe. Z badania TNS Polska dla sklepu internetowego Oleole.pl wynika, że w ponad 60 proc. domów kupiono je ponad pięć lat temu.
– Osoby starsze nie odczuwają równie wielkiej potrzeby podążania za nowinkami jak młodzi. Jednak i oni długo planują zakup nowego sprzętu – mówi Tomasz Żelazny z OleOle.pl. Na cenę, jako decydujący czynnik w podejmowaniu wyboru, wskazuje prawie 70 proc. Polaków.
– Polacy nie kierują się modą ani nie zwracają zbytniej uwagi na efektywność energetyczną. Jednak pewne zmiany wymusza także Bruksela. Sprzętu o kategorii A producenci nie mogą już sprzedawać do sklepów – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska, organizacji producentów AGD. Duży wpływ na ten rynek ma także sytuacja na rynku nieruchomości. Przy okazji zakupu czy remontu mieszkania często wymienia się też sprzęt AGD.
– Czas, po jakim wymieniamy sprzęty, i tak się skraca, co pokazuje, że rynek ma jednak potencjał rozwoju. Przyzwyczajenia konsumentów się zmieniają – mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik Indesit Company Polska.
Zwraca też uwagę, iż na wydłużenie okresu użytkowania sprzętu wpływ mają choćby opcje wydłużania nawet do pięciu lat okresu gwarancyjnego, oferowane zarówno przez niektórych producentów, jak i sklepy.