Zwiększenie rodzajów prac dopuszczonych w niedziele i święta o usługi transgraniczne apelują inwestorzy z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Dodanie tych zmian do nowelizowanego obecnie kodeksu pracy mają przyczynić się do tworzenie nowych miejsc pracy.
- Klienci centrów outsourcingowych działających w Polsce to z reguły międzynarodowe przedsiębiorstwa, które wymagają od swych dostawców świadczenia usług również w soboty lub święta – tłumaczy Radosław Krasowski, HR Manager w Geoban SA Oddział w Polsce. To zmusza pracodawców do odpowiedniego rekompensowania dni, które są ustawowo wolne. Obecnie firmy są zobowiązane do oddawania pracownikowi dnia wolnego. Ale często obie strony wolałyby rekompensatę finansową.
Reprezentujący inwestorów branży związek ABSL postuluje także, aby w firmach było możliwe stosowanie tzw. przerywanego czasu pracy. Takie rozwiązanie byłoby szczególnie korzystne dla osób podnoszących swoje kwalifikacje lub rodziców małych dzieci. Ci ostatni często chcieliby mieć możliwość przychodzenia do firmy 2 razy dziennie, np. po 3 godziny. Wprowadzenie takich zasad miałoby korzystny wpływ na funkcjonowanie firm z sektora usług biznesowych, które obsługują klientów znajdujących się w różnych strefach czasowych. - Regulacja umożliwiająca dwukrotne rozpoczynanie pracy w ciągu 24 godzin przyczyniłaby się do podniesienia międzynarodowej konkurencyjności przedsiębiorstw, które działają na polskim rynku – tłumaczy Jolanta Jaworska, wiceprezes ABSL.
Według przedstawicieli branży, obecnie proponowane w kodeksie pracy zmiany, choć zmierzają w dobrym kierunku, są nadal zbyt wąskie. Jak podkreślają eksperci, dopiero dzięki wprowadzeniu proponowanych modyfikacji, regulacje byłyby zgodne ze specyfiką pracy w firmach z sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Jak wynika z danych ABSL, sektor nowoczesnych usług dla biznesu zatrudnia obecnie już ponad 100 tys. osób. Oznacza to, że firmy z branży outsourcingowej są jednymi z wiodących pracodawców na polskich rynku. Dla utrzymania podobnej dynamiki konieczna będzie jednak dalsza poprawa klimatu inwestycyjnego, w tym wprowadzanie zmian legislacyjnych odpowiadających na potrzeby inwestorów.