Zdaniem PKPP Lewiatan uproszczenie prawa i zmniejszenie obciążeń pozwoliło by na szybszy rozwój przedsiębiorczości. Z badania PKPP Lewiatan wynika, że przedsiębiorcom nie tyle zależy na stworzeniu preferencji podatkowych, co na poprawieniu prawa.
Konfederacja przygotowała specjalny raport „Model podatkowy dla MSP".
Raport powstał po dwuletnich konsultacjach w ramach projektu „Świadomy podatnik". Wynika z nich, że biznes oczekuje przede wszystkim jasnych i przejrzystych przepisów podatkowych (co często oznacza, że powinny być to przepisy „proste"), wprowadzanych z odpowiednim vacatio legis i odpowiednio dostosowanych do warunków prowadzenia działalności gospodarczej.
Uproszczona ewidencja podatkowa dla mikrospółek oznacza dla firm nie tylko mniej czasu na biurokrację, ale także obniżenie kosztów ewidencyjnych. Przedsiębiorcy zastanawiają się dlaczego mikrospółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogłyby korzystać z uproszczonych form ewidencji: podatkowej księgi przychodów i rozchodów czy nawet ryczałtu od przychodów? Po co obniża się wymogi kapitałowe, w jakim celu obniża się koszty rejestracyjne, aby jednocześnie pozostawiać wysokie wymogi ewidencyjne? PKPP Lewiatan namawia polskie władze do odważnej rewizji koncepcji poddawania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązkom rachunkowym. Inaczej nie należy się spodziewać, aby ilość przedsiębiorstw znacząco wzrosła.
Konfederacja przedstawiła propozycje uproszczeń ewidencyjnych: wprowadzenie alternatywnego modelu ryczałtu z uwzględnieniem niektórych rodzajów kosztów, rozszerzenie zakresu przedmiotowego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, metoda kasowa w podatku dochodowym, wykreślenie ograniczeń przedmiotowych w zakresie zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, zryczałtowane koszty uzyskania przychodów dotyczące wydatków ponoszonych w miejscu zamieszkania w przypadku, gdy w tym samym miejscu osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, obowiązek zapłaty zaliczek dopiero po przekroczeniu określonego poziomu dochodu.