Ministerstwo Administracji Cyfryzacji Przygotowało projekt rozporządzenia, w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego, które ogranicza minimalną liczbę placówek, jaką musi prowadzić dany operator. Przez najbliższe trzy lata będzie nim Poczta Polska
– Zapewne też przez kolejne 10, bo tylko ta spółka będzie spełniać warunki dotyczące np. liczby placówek. Żadnego innego operatora nie będzie stać na to, by w ciągu trzech lat zbudował sieć o takim zasięgu – mówi dr Rafał Zgorzelski, członek Zarządu Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych, ekspert w zakresie rynku pocztowego.
Po wejściu rozporządzenia w życie, w miastach będzie przypadać jedna placówka na 7 tys. mieszkańców, a na obszarach miejskich – średnio 1 placówka na 85 kilometrów kwadratowych.
- Poczta Polska utrzymuje obecnie 8240 placówek, po wejściu w życie rozporządzenia operator wyznaczony będzie musiał mieć co najmniej 6759 placówek - ponad 3,3 tys. w miastach i ponad 3,4 tys. na obszarze wiejskim. Przewiduję, że Poczta Polska może zlikwidować w najbliższych latach nawet do 1,5 tys. urzędów, co będzie stanowiło naturalną konsekwencję zachodzących procesów rynkowych. Będzie to oznaczało mniejszą dostępność do tradycyjnych usług pocztowych, a więc również niższą jakość ich świadczenia i pewne utrudnienia dla konsumentów. Lukę tę będą starali się zapewne wypełnić pozostali operatorzy poprzez proponowania nowych rozwiązań logistycznych oraz technologii – mówi Rafał Zgorzelski.
Jak wynika z uzasadnienia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, liczba 6759 placówek jest zdaniem Poczty Polskiej wystarczająca dla zapewnienia ludności dostępu do usług powszechnych biorąc pod uwagę aktualne zapotrzebowanie na te usługi.