Drużyna „Precision Screwdrivers", której trzon stanowią osoby związane zawodowo z Uniwersytetem Warszawskim, początkowo nie była wskazywana na faworyta rywalizacji. Głównym kandydatem do zwycięstwa była rosyjska „Saratov SU#2 Retired" w składzie: Roman Alekseenkov, Ivan Romanov i Igor Kulkin. Wymienieni to m.in. mistrzowie programowania zespołowego w ACM ICPC (International Collegiate Programming Contest) z 2006 r., absolwenci rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu w Saratowie.
Plany Rosjanom chcieli pokrzyżować m.in.: Marek Cygan, Jakub Pachocki i Przemysław Dębiak z drużyny „SajchoPaczoSajgon" (ostatecznie zajęli drugie miejsce). Wymienieni wielokrotnie zdobywali nagrody i wyróżnienia w najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach programistycznych, zarówno zespołowych, jak i indywidualnych.
Przemysław Dębiak nie ukrywa zresztą, że utrzymuje się z uczestnictwa w konkursach programistycznych i nie zamierza, mimo rozlicznych propozycji, związać się z żadnym koncernem informatycznym (w tym nawet topowym). Był jednym ze starszych uczestników zawodów. Czoła dzielnie stawiali mu jednak także młodsi informatycy, nierzadko nadal uczący się w szkołach średnich (nie tylko w klasach maturalnych).
Będzie ciąg dalszy
Organizatorzy zawodów – firmy Asseco Poland i CodiLime oraz miasto Gdynia (buduje swój wizerunek jako miasta wspierającego nowatorskie projekty) – zgodnie twierdzą, że były one bardzo dużym sukcesem, jednym z ważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce i Europie w tym roku.
W organizację konkursu (jako patroni) zaangażowani byli też Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego na czele z dziekanem prof. Andrzejem Tarleckim. Mecenasem była Fundacja PKO BP.
Tomasz Kułakowski, prezes CodiLime (firma odpowiadała za stronę merytoryczną i techniczną konkursu, w tym przygotowanie wszystkich zadań), uważa, że tego typu imprezy mogą dobrze przysłużyć się nie tylko uczestnikom, którzy mają szanse zdobyć nowe doświadczenia i wiedzę, ale także całej branży IT, która ma szanse wyłowić nieprzeciętne osoby, które w przyszłości mogą zasilić ich kadry.