W 2012 r. łączna wartość produktów i usług zakupionych przez wszystkie agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w ramach zamówień publicznych, wyniosła 15,4 mld dol. Kontraktów w sekretariacie Narodów Zjednoczonych, do których teoretycznie nasze firmy mógłby mieć najłatwiejszy dostęp, zdobyliśmy na zaledwie 436 tys. dol. z globalnej puli 2,8 mld dol. Dla porównania Niemcom udało się to na kwotę prawie sto razy większą.
We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Departament Zamówień Publicznych Sekretariatu ONZ oraz Urząd Zamówień Publicznych zorganizowały w Warszawie szkolenie na temat procedur udziału przedsiębiorstw w systemie zamówień publicznych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wzięło w nim udział ok. 50 firm z sektora budowlanego, inżynieryjnego, telekomunikacyjnego, informatycznego, spożywczego, bezpieczeństwa i ochrony mienia oraz kancelarii prawnych.
"W systemie globalnych zamówień publicznych nie powinno zabraknąć głosu polskiej przedsiębiorczości, coraz częściej obecnej poza granicami Europy" - podkreślała cytowana w komunikacie wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.
MSZ zwraca uwagę, że zwiększenie zaangażowania naszych firm w zagranicznych konkursach będzie sprzyjać budowie ich pozycji na rynku globalnym; oznacza też dostęp do stabilnego i znaczącego źródła finansowania oraz stwarza możliwość zaistnienia na rynkach trudnych.
Podczas seminarium przedstawiciele przedsiębiorstw mogli się dowiedzieć m.in., jak działa systemem zamówień publicznych UNPD, a także zapoznać się z metodami rejestracji w informatycznej bazie danych United Nations Global Market (UNGM).