Reklama
Rozwiń

Integer zainteresowany akcjami Poczty Polskiej

Państwowy gigant może zadebiutować na GPW za półtora roku. Jego główny konkurent nie ukrywa, że prywatyzacja może go skłonić do zakupu akcji.

Publikacja: 25.03.2014 04:00

Integer zainteresowany akcjami Poczty Polskiej

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Potwierdzają się informacje „Rz" sprzed  miesiąca. Poczta Polska (PP) szykuje się do wejścia na warszawską giełdę. – Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia procesu upublicznienia akcji – mówił nam wówczas w wywiadzie Jerzy Jóźkowiak, prezes spółki.

Kilkanaście dni temu zapadła ostateczna decyzja o prywatyzacji – pisze „Businessweek" w najnowszym numerze. Od grudnia odbyło się już kilkanaście spotkań w tej sprawie. Uczestniczą w nich przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (któremu podlega Poczta), Ministerstwa Skarbu Państwa (procesy prywatyzacyjne), spółki oraz doradcy, którzy uczestniczyli już m.in. w debiucie giełdowym PKP Cargo. Ostatnie spotkanie odbyło się w poprzedni czwartek. – Wiele elementów, które będą przedstawione w prospekcie, jest już przygotowanych – podkreśla Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty.

Najpierw wyniki

Trudno jednak oczekiwać szybkiego debiutu. – Na pewno jeszcze nie w tym roku – ucina Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Przygotowanie oferty giełdowej zajmuje niekiedy kilkanaście miesięcy, a PP wciąż boryka się ze spadkiem przychodów. – Mamy czas, by przygotować Pocztę Polską do debiutu w końcówce 2015 r. – mówi Zbigniew Baranowski. – Decyzja o IPO należy jednak do właściciela. Im wcześniej zapadnie, tym większe szanse na sukces rynkowy – podkreśla.

– Najważniejsze będzie wykazanie efektów prowadzonej restrukturyzacji firmy i przełożenie tego procesu na poprawę wyników spółki, dzięki czemu zasiedziały operator pocztowy mógłby być postrzegany przez inwestorów jako atrakcyjny cel inwestycyjny – uważa  Jakub Viscardi, analityk DM IDMSA.

– Poczta przez wiele lat nie musiała walczyć na wolnokonkurencyjnym rynku – przyznaje z kolei Michał Rabiej, zarządzający AXA TFI. – PP ma teraz czas na zwiększenie efektywności, przeprowadzenie restrukturyzacji czy osiągnięcie synergii dzięki współpracy z [zależnym od niej - red.] Bankiem Pocztowym – zaznacza Rabiej. A Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ, przypomina, że podobne zarzuty o nieefektywną działalność padały pod adresem PKP Cargo. Tymczasem od październikowego debiutu akcje kolejowej spółki zdrożały o 12 proc., a chętnych na nie w ofercie nie brakowało. – Kluczowa będzie zatem oferowana cena – podkreśla Bugaj.

Kuszenie OFE

Eksperci liczą, że szacowana na 1,3 mld zł oferta PP będzie skierowana głównie do inwestorów instytucjonalnych, a zainteresowanie akcjami mogą wyrazić inwestorzy zagraniczni i OFE.

– Myślimy o skierowaniu oferty do licznych inwestorów finansowych i inwestorów indywidualnych, na których bardzo liczymy – tłumaczy Baranowski. – Ponad 62 tys. pracowników jest uprawnionych do nieodpłatnego otrzymania akcji. Jesteśmy pewni, że walory PP jako dużej stabilnej spółki dywidendowej o klarownej strategii rozwoju będą atrakcyjną inwestycją również dla OFE – przekonuje rzecznik Poczty.

– Ale Skarb Państwa zapewne będzie chciał pozostać w akcjonariacie tej spółki – uważa Bugaj.

Rafał Brzoska, prezes konkurencyjnej grupy pocztowej Integer.pl, podkreśla, że według spekulacji rynkowych w rękach Skarbu Państwa może zostać 60 proc. akcji PP. – A to znacznie limituje zainteresowanie zagranicznych inwestorów strategicznych – zauważa. – Prawda jest taka, że każdy chce mieć Bank Pocztowy, a nikt nie chce logistyki. Najlepszym rozwiązaniem byłby zatem zakup akcji przez bank i grupę pocztową, która dobrze zna rodzimy rynek. Jeśli proces prywatyzacji będzie czytelny, a parametry ciekawe, pomyślimy o współpracy – zapowiada rywal PP.

—Piotr Sobolewski

Biznes
Trump wysyła listy i grozi BRICS, polskie firmy liderami AI, paraliż w Rosji
Biznes
Benefit Systems na rynku wellbeing: przepis na skalowalny sukces
Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina