Kilka giełdowych telekomów jest w różnym charakterze zaangażowanych w projekty regionalnych sieci szerokopasmowych (tzw. RSS), których budowa jest dotowana ze środków UE. Hyperion jest właścicielem Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej, Hawe, poprzez otwarte regionalne sieci szerokopasmowe, takie sieci buduje i stara się o status operatora, podobnie jak Orange Polska. Na jakie przychody mogą liczyć w przyszłości? Rzadko kto udziela odpowiedzi na to pytanie. Zależy to m.in. od modelu, w jakim działa RSS. I tak, przychody samorządowej Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej oszacowano na kilka milionów złotych rocznie. Zysków nie zakładano.
– Przedstawimy bankom biznesplan obejmujący założenia dla MSS, ale nie chcemy się nimi dzielić publicznie – mówi Piotr Majchrzak, prezes Hyperiona. MSS jest właścicielem infrastruktury i jej operatorem. Jak wszystkie RSS – początkowo hurtowym. – Na potrzeby biznesplanu założyliśmy bardzo konserwatywne poziomy opłat – mówi Majchrzak.
Grupa Hawe notuje na razie przychody z budowy szerokopasmowych sieci. Prognozy dla ORSS ma, ale ich nie ujawnia. W prywatnych rękach (Inei) jest Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa. Anna Streżyńska, prezes WSS, podkreśla, że wyniki sieci tego typu zależeć będą m.in. od decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który przymierza się do regulacji ich cen. Powinny być „przyjazne", ponieważ RSS służą wypełnianiu białych plam na internetowej mapie kraju.
Ważne jest też efektywne rozdysponowanie środków unijnych z programu operacyjnego „Polska cyfrowa", na podłączenie klientów końcowych, dzięki czemu regionalne sieci wypełnią się ruchem. Z czynników czysto biznesowych istotny jest popyt na transmisję danych czy umiejętności sprzedażowe operatora infrastruktury WSS – HFC. – Spodziewałabym się, że jak w każdym przypadku nowego biznesu, w pierwszym roku działalności WSS będzie ciężko pracować na pokrycie kosztów funkcjonowania. Wydaje się, że przez kilka lat trwałości projektów przychody RSS będą raczej stabilne niż wielkie, tym bardziej że obowiązuje je klauzula „claw back", nakazująca zwrot pieniędzy po przekroczeniu pewnego poziomu przychodów – mówi Streżyńska. Według niej w przyszłości można sobie wyobrazić, że WSS kupuje część sieci Orange w Wielkopolsce czy integruje inne sieci.
Plany konsolidacji ma też Hawe – tak łatwiej o zyski.