W ubiegłym miesiącu zbankrutowały 63 przedsiębiorstwa. Łączna liczba upadłości liczona od początku roku wyniosła 818. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o 12,3 proc.: w pierwszych ośmiu miesiącach 2013 roku ogłoszono upadłość 933 firm. W sierpniu splajtowało 49 przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego. W porównaniu do wcześniejszego miesiąca to o jedną piątą mniej. W stosunku do sierpnia sprzed roku – mniej o przeszło jedna dziesiątą. Jak zauważa KUKE, od kwietnia do lipca liczba upadłości w tej grupie firm sięgała 60.
Wynik ostatniego miesiąca stanowi odstępstwo od tego trendu. – Może to być efekt okresu wakacyjnego. Oznaczałoby to, iż w październiku nastąpi powrót do ilości bankructw obserwowanych w okresie od kwietnia do lipca – zakłada KUKE. Na taka perspektywę może wskazywać lekko obniżone tempo dynamiki PKB względem prognoz. Także rentowność obrotu netto będzie na koniec roku niższa niż dotąd zakładana. W sierpniu udział firm funkcjonujących w postaci indywidualnej działalności gospodarczej sięgnął w łącznej liście upadłości 22 proc. Jest to obniżony poziom, ponieważ średni poziom udziału tych firm w To mniej niż we wcześniejszych miesiącach.
W ostatnim miesiącu 14 osób zakończyło prowadzenie działalności gospodarczej ze względu na niewypłacalność. To o 4 podmioty mniej niż miesiąc temu, jednocześnie o 2 więcej niż w sierpniu 2013 roku. Największe natężenie upadłości widać w branżach wytwarzania koksu i rafinacji ropy naftowej i rozrywki i rekreacji. Budownictwo, które wcześniej było w tym rankingu liderem, opuściło pierwsze miejsce. W ciągu miesiąca natężenie upadłości w tej branży uległo zmniejszeniu z 2,98 proc. na 2,83 proc.
W analogicznym okresie 2013 roku wynosiło ono 3,66 proc. Natężenie upadłości wśród firm budowlanych jest najniższe od lipca 2012 roku. Najwyższy poziom upadłości zanotowano w październiku zeszłego roku (3,78 proc.). Pozytywnym aspektem jest wzrost udziału firm budowlanych, które w I półroczu odnotowały zysk do 60,9 proc. W roku ubiegłym w analogicznym okresie zysk odnotowało 53,9 proc. firm. Czynnikiem, który będzie wspierał budownictwo mają być odradzające się inwestycje.