W rządowej agendzie na ten rok chodzi przede wszystkim o dokończenie przedsięwzięć, które są już zaawansowane i ogłoszone w expose. Trudno te kwestie hierarchizować, bo każda jest dla biznesu bardzo istotna.
Chociażby sprawa dialogu społecznego. Od półtora roku taki dialog na forum Komisji Trójstronnej nie jest prowadzony, bo jej prace bojkotuje strona związkowa.
– W ogóle rząd powinien więcej rozmawiać z przedsiębiorcami – podkreśla Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej. – Nie chodzi tylko o prace na forum Komisji, ale taki stały dialog podczas konstruowania nowych regulacji. Środowisko, specjaliści z danych dziedzin mogą służyć nieocenioną pomocą, jak rozwiązać dany problem, bo go po prostu znają. Ale urzędnicy wolą wszystko robić sami, brakuje zaufania do biznesu, choć premier Ewa Kopacz zapowiadała w expose budowę relacji opartej na ufności – dodaje ekspertka.
Więcej swobody
Zgodnie z expose w 2015 r. ma być gotowa także ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Mają się w niej znaleźć m.in. zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy i pierwszeństwa pouczenia przed sankcją.
Generalnie chodzi o to, by administracja nie szkodziła firmom, sporne kwestie i wątpliwości były rozstrzygane na korzyść biznesu, a niezawinione uchybienia były traktowane łagodnie. Choć intencje resortu gospodarki, który przygotował już projekt założeń, brzmią pięknie, przedsiębiorcy nie są hurraoptymistami.