Pacjent zbada się online

Urządzenia mobilne i aplikacje monitorujące stan zdrowia zmieniają oblicze medycyny.

Publikacja: 25.03.2015 21:00

Nowe technologie wymuszą zmiany również w polskiej służbie zdrowia, która na razie nie potrafi upora

Nowe technologie wymuszą zmiany również w polskiej służbie zdrowia, która na razie nie potrafi uporać się z informatyzacją.

Foto: Bloomberg

Mierzące puls opaski połączone ze smartfonami, przenośne aparaty EKG oraz zdalne mammografy przesyłające na bieżąco wyniki do lekarza, a nawet zdalny monitoring poziomu cukru dla diabetyków to nie science fiction. W ten sposób, bez fizycznego kontaktu z lekarzem, badani są już pacjenci na całym świecie.

Jak pokazują najnowsze analizy, połączone w sieć urządzenia medyczne mogą w ciągu 15 lat ograniczyć globalne koszty opieki zdrowotnej o 63 mld dol. W efekcie wydatki na sprzęt szpitalny zmniejszą się nawet o 30 proc. – tak wynika z raportu Intel Security i Atlantic Council. Z badań firmy Gartner wynika, że dzięki systemom monitorowania pacjentów w domach tylko w sześciu największych krajach UE można byłoby ograniczyć liczbę przyjęć do szpitali osób cierpiących na schorzenia przewlekłe o 5,6 mln, czyli niemal o 19 proc.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa