Eksperci przekonują, że w kolejnych pięciu latach wzrost powinien się utrzymać na podobnym poziomie. Jak podaje IDC przedsiębiorstwa coraz chętniej wydają na zabezpieczenia IT. Część firm przeznacza na ten cel blisko jedną trzecią swoich budżetów IT.

Patryk Brożek, prezes spółki Wheel Systems, podkreśla, że polski rynek rozwiązań bezpieczeństwa rozwija się niezwykle dynamicznie. – Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że cały rodzimy rynek IT rośnie w tempie 3-4 proc. rocznie. Z naszych szacunków wynika, że polskie IT Security może nawet zbliżyć się do 8 proc. – tłumaczy.

Jego zdaniem za dynamiką stoi wzrost świadomości zagrożeń. – Bezpieczeństwo IT przestaje być tematem tabu, o którym dyskutuje się wyłącznie w działach IT. W tym roku rodzime media szeroko informowały o atakach cyberprzestępców, którzy za cel obrali sobie polskie banki czy linie lotnicze. Zarządy firm oraz zwykli ludzie przekonali się w ten sposób, że cyberataki, zwykle wydarzające się za oceanem, mogą dotknąć także ich fizycznych pieniędzy – zaznacza Patryk Bożek.

Prezes Wheel Systems nie ma wątpliwości, że wzrost zainteresowania tematyką bezpieczeństwa IT to również zasługa Komisji Nadzoru Finansowego. – Rekomendacja D dla banków skutecznie skłoniła polskie instytucje finansowe do audytu zabezpieczeń – dodaje.