Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIZ) oraz Polska Izba Motoryzacji (PIM) szukają firm, które chciałyby wziąć udział w dniach poddostawców Jaguar Land Rover. Odbędą się one w marcu 2016 roku w Heritage Motor Museum w Gaydon w Wielkiej Brytanii. Nowa fabryka Jaguar Land Rover powstanie na Słowacji w rejonie miejscowości Nitra.
Warunkiem udziału jest posiadanie statusu poddostawcy pierwszego lub drugiego rzędu (Tier 1 oraz Tier 2), certyfikat ISO/TS 16949 oraz roczne obroty na poziomie powyżej 5 milionów funtów. Zainteresowane firmy będą przesyłać elektroniczne formularze zgłoszeń. W oparciu o wypełnione ankiety brytyjski producent wybierze tych producentów, którzy zostaną następnie zaproszeni Wielkiej Brytanii. Podczas dni poddostawców odbędą oni rozmowy z ekspertami z działu zakupów Jaguara. Spotkania będą zorganizowane w formule targowej – poddostawcy mają mieć swoje stanowiska wystawiennicze.
Jaguar Land Rover wybuduje wartą 1,7 mld funtów fabrykę na Słowacji. Inwestowanie poza Wielką Brytanią, zwłaszcza na rynkach, gdzie niskie są koszty robocizny, a jakość produkcji wysoka - tak jak na Słowacji, umożliwia koncernowi kontrolę kosztów. TATA ma trzy fabryki w Wlk. Brytanii - w Solihull, Castle Bromwich i Halewood, gdzie nie ma już możliwości zwiększenia produkcji. Powstała już fabryka w Chinach, budowana jest w Brazylii, a kolejna lokalizacja to USA bądź Meksyk. Indyjski koncern Tata Motors przejął Jaguara i Land Rovera w 2008 roku. W 5 lat później połączył je w jedną firmę, a teraz na globalnym rynku odnosi spore sukcesy.
O inwestycję Jaguara starała się Polska. Przegrana ze Słowakami była nie tylko kolejną porażką w staraniu się o fabryki samochodów, ale jeszcze bardziej oddaliła Polskę od pozycji regionalnego lidera produkcji aut.
Przyciągamy za to inwestycje w produkcję części i komponentów. Zwłaszcza te ostatnie przyczyniły się do wzrostu eksportu branży i zwiększenia zatrudnienia. Z raportu DNB i Deloitte wynika, że przemysł motoryzacyjny w Polsce zatrudnia bezpośrednio prawie 400 tys. osób, tj. blisko 3 proc. ogółu pracujących.