W sumie EPO zarejestrował aż 1197 zgłoszeń tej chińskiej firmy. Koncern wyprzedził pod tym względem m.in. firmy Ericsson i Qualcomm.

Co więcej, chiński lider rynku teleinformatycznego awansował na 4. pozycję w ogólnym rankingu firm zgłaszających patenty do EPO, plasując się tuż za Phillipsem, Samsungiem i LG. Rok wcześniej Huawei złożył łącznie 1953 wniosków patentowych, wyprzedzając m.in. Siemensa i United Technologies. Obecnie w europejskich placówkach badawczych Huawei jest zatrudnionych ponad 1,9 tys. inżynierów i konsultantów. Ponadto każdego roku firma przeznacza około 10 proc. swoich przychodów na badania i rozwój.

Sprawozdanie EPO wskazuje, że w 2015 roku do urzędu wpłynęło w sumie ponad 160 tys. zgłoszeń patentowych od firm działających na naszym kontynencie. To o 4,8 proc. więcej niż w roku poprzednim, co jest rekordem zgłoszeń w historii tego urzędu patentowego.

– EPO robi wszystko, aby w tym roku został uruchomiony pierwszy jednolity system patentowy. W grudniu zakończyliśmy wszystkie niezbędne prace przygotowawcze w tym celu i przyjęliśmy wszystkie wymagane zasady, dzięki czemu jesteśmy prawnie, technicznie i operacyjnie gotowi do dostarczenia nowego jednolitego systemu patentowego – skomentował Benoît Battistelli, prezes EPO.