Grupa rozjemcza (panel) WTO przystąpiła do rozpatrywania tego sporu w końcu 2013 r., organizacja z Genewy zwróciła się teraz do Unii o dostosowanie swych działań do obowiązujących norm. Obie strony mają 60 dni na odwołanie się.
Wcześniej Argentyna, duży eksporter oleju napędowego z dodatkiem oleju sojowego, uznała posunięcie Unii za protekcjonizm, Unia odpowiedziała, że Argentyna stosuje w eksporcie dumping, sprzedaje biodiesla poniżej kosztów jego produkcji, co szkodzi unijnym producentom.
Panel WTO odrzucił zarzut Argentyny, że zasadniczy artykuł unijnych przepisów sam w sobie narusza porozumienie w WTO o walce z dumpingiem, natomiast podtrzymał inne zarzuty, że Unia postępowała niezgodnie z tym porozumieniem.
- To dla nas doskonała wiadomość - stwierdził szef izby argentyńskich producentów biodiesla CARBIO, Luis Zubizarreta. - Decyzja Unii wobec argentyńskiego biodiesla była niesprawiedliwa. Teraz będziemy mogli ponownie uruchomić rynek, który tak dobrze rozwinęliśmy - dodał. Jego zdaniem, werdykt z Genewy przyczyni się do zwiększenia popytu na argentyńską soję, używaną do produkcji tego paliwa.
Unia nałożyła cła antydumpingowe po wydaniu przez prezydent Cristinę Fernandez polecenia odebrania hiszpańskiemu Repsolowi największej w Argentynie firmy paliwowej, YPF.