Uzbek pożyczył Uzbekowi odrzutowiec

Prezydent Uzbekistanu będzie latał samolotem należącym do rosyjskiego bogacza - z pochodzenia też Uzbeka. Czy Aliszer Usmanow kontroluje Uzbekistan?

Aktualizacja: 15.10.2017 13:43 Publikacja: 15.10.2017 12:32

Uzbek pożyczył Uzbekowi odrzutowiec

Foto: Bloomberg

Uzbekistan Airways - narodowy przewoźnik azjatyckiej republiki poinformował, że wydzierżawił od firmy GlobalJet, na potrzeby prezydenta kraju samolot Airbus 340 M-IABU.

„Wyrażamy podziękowanie dla pana Aliszera Usmanowa za jego zgodę na wydzierżawienie samolotu dla przelotów prezydenta Republiki Uzbekistan, zgodnie z podpisaną umową" - cytuje komunikat linii lotniczych gazeta RBK.

Ceny dzierżawy nie podano, linie poinformowały jedynie, że odpowiada ona „obecnym rynkowym cenom". Jak zauważa agencja Reuters prezydent Szawkat Mirziojew już korzystał z samolotu Usmanowa, którym poleciał na sesję ONZ do Nowego Jorku, a także na szczyt WNP do Soczi.

Poprzednik obecnego prezydenta - uzbecki satrapa i były partyjny aparatczyk sowiecki Islam Karimow, latał luksusowym Boeingiem, który oficjalnie należał do państwa.

Wcześniej także Reuters podawał, że Usmanow latał do Uzbekistanu na rozmowy z miejscowymi klanami walczącymi o schedę po Karimowie. Oligarcha oficjalnie temu zaprzeczył. Stwierdził jednak, że „będzie rad mogąc być przydatnym, jeżeli władze kraju zwrócą się do niego o pomoc".

Ostatni A340-300 został wyprodukowany we wrześniu 2008 r i ten ostatni mili kupić do spółki dwaj rosyjscy oligarchowie mający udziały w londyńskich klubach piłkarskich Roman Abramowicz (właściciel Chelsea) i Aliszer Usmanow (współwłaściciel Arsenalu). Potem samolot miał został odkupiony przez Usmanowa stąd jego nazwa IABU - Aliszer Burkanowicz Usmanow.

W swoim 59-letnim burzliwym życiu Usmanow nie jeden raz pokazał, że potrafi być skuteczny i wychodzić z najgorszych opresji. Urodził się w prominentnej rodzinie uzbeckiego prawnika-komunisty Burkana Usmanowa. Dzięki temu dostał się do elitarnego Moskiewskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, nazywanego szkołą szpiegów i dyplomatów.

Gdy wrócił w rodzinne strony, ojciec przyszłego oligarchy doszedł już do stanowiska prokuratora generalnego Taszkientu. Opuścił je w niesławie — zdymisjonowany dyscyplinarnie za sprawą postępku młodego Aliszera. Jak podaje m.in. portal lenta.ru 1980 r wspólnie z synem wiceszefa uzbeckiego KGB młody Usmanow został skazany przez wojskowy trybunał w sąsiedniej republice turkmeńskiej na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Obaj byli oskarżeni o wymuszenia i haracze. Usmanow przepracował w kolonii sześć ciężkich lat zanim dostał zwolnienie warunkowe.

Sam potem głosił że sprawa była zemstą polityczną przeciwników ojca, a on stał się ofiarą politycznych represji. W 2000 r Sąd Najwyższy Uzbekistanu rehabilitował oligarchę, stwierdzając, że sprawa została sfabrykowana.

Usmanow ma ogromny talent do interesów nie tylko w Rosji, gdzie sam talent niewiele by nie dał. W 2012 r zarobił na debiucie Facebook'a na amerykańskim Nasdaq 1,3 mld dol..W Rosji w końcu lat 90tych Uzbek związał się z Gazpromem; kierował spółkami koncernu i doradzał szefom. Dziś najważniejsze filary jego rosyjskiego imperium to koncern metalurgiczny Metalloinvest; Dom Wydawniczy Kommersant; spółki telekomunikacyjne Megafon i Telecominvest.

Był dwa razy na czele listy najbogatszych Rosjan magazynu Forbes. W ostatnim notowaniu jest na piątej pozycji z majątkiem szacowanym na 15,4 mld dol.. W ogłoszonym na początku marca raporcie, opozycjonista Aleksiej Nawalnyj opisał liczne rezydencje i posiadłości, których faktycznym właścicielem, poprzez rożne fundacje, jest premier Dmitrij

Miedwiediew. Jedną z posiadłości wartą 88 mln dol. miał przekazać jednej z fundacji kierowanej przez kolegę szkolnego premiera, właśnie Aliszer Usmanow. Oligarcha przez ponad miesiąc milczał na ten temat. Potem aktywnie się tłumaczył i zapowiadał pozwanie Nawalnego, któremu zarzucił kłamstwo i potwarz.

Uzbekistan Airways - narodowy przewoźnik azjatyckiej republiki poinformował, że wydzierżawił od firmy GlobalJet, na potrzeby prezydenta kraju samolot Airbus 340 M-IABU.

„Wyrażamy podziękowanie dla pana Aliszera Usmanowa za jego zgodę na wydzierżawienie samolotu dla przelotów prezydenta Republiki Uzbekistan, zgodnie z podpisaną umową" - cytuje komunikat linii lotniczych gazeta RBK.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił