Banki nie będą już tracić, ale trudno o duże zwyżki

Po 15-proc. spadku od stycznia indeksu WIG-banki decydujące dla dalszych losów banków będą nastroje na światowych rynkach.

Publikacja: 11.04.2018 21:06

Banki nie będą już tracić, ale trudno o duże zwyżki

Foto: Adobe Stock

O sporej przecenie w tak krótkim czasie zadecydowały nie tylko czynniki lokalne, czyli opóźnienie wyczekiwanych od dawna podwyżek stóp procentowych, ale też pogorszenie nastrojów na światowych giełdach.

Zdaniem ekspertów sytuacja fundamentalna polskich banków jest dobra – korzystają z ożywienia gospodarczego, zwiększając akcję kredytową i notując niskie koszty ryzyka. Nie należy się więc spodziewać bankowej bessy, choć ryzykiem jest wprowadzenie ustawy frankowej. Brakuje jednak czynników, które mogłyby być katalizatorem wzrostu notowań banków.

– Kluczowe dla nich będzie to, co wydarzy się na rynkach światowych. Styczniowe wyceny uważałem za bardzo wysokie i nieuzasadnione. Dziś w przypadku niektórych banków zaczynam widzieć potencjał zwyżkowy, niektóre są atrakcyjnie wyceniane – komentuje Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

– Cały sektor jest wyceniany nieco wyżej niż „neutralnie" i przydatne jest selektywne podejście. Banki mogą być dobrą składową portfela, ale to nie ten etap, aby powiedzieć, że to mocno niedowartościowany sektor – mówi Wojciech Zych, zarządzający Quercus TFI.

Banki były lokomotywą hossy na GPW i teraz, przy ich słabości, trudno liczyć na duże zwyżki szerokiego rynku.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem