Rosja: banki blokują karty Visa i Mastercard

Rosyjski bank zablokował swoim klientom obsługę kart zachodnich operatorów. Ich posiadacze odtąd będą korzystać w kraju z rosyjskiej karty płatniczej Mir.

Aktualizacja: 01.07.2018 21:17 Publikacja: 01.07.2018 16:10

Rosja: banki blokują karty Visa i Mastercard

Foto: Bloomberg

Od 1 lipca w Rosji obowiązuje nowa Ustawa o narodowym systemie płatniczym. Pracownicy całej budżetówki, państwowych urzędów, agencji itp., a także wszyscy, którzy otrzymują pomoc państwa, w tym stypendialną, dostaną ją tylko na konta, do których jest przywiązana narodowa karta płatnicza Mir, albo na rachunki bez żadnych kart.

Bank prywatny Uralsib (22 wg. wielkości aktywów) poinformował, że zablokował karty Visa i Mastercard swoich budżetowych klientów. „Otrzymaliśmy rozporządzenia o przejściu pracowników budżetówki na karty Mir. Rekomendowano nam, by otwierać nowe rachunki powiązane z kartą Mir i tam pracodawca będzie przelewał pieniądze” - dowiedziała się od jednego z bankowców gazeta Wiedomosti.

Chodzi o to, by pieniądze z rosyjskiego budżetu nie trafiały od zachodnich systemów płatniczych. Karty Visa i Mastercard zostaną na terenie Rosji zablokowane, ale ich posiadacze będą się mogli nimi posługiwać podczas podróży zagranicznych.

„Banki same tworzą relacje ze swoimi klientami i mamy nadzieję, że w pierwszej kolejności myślą o ich komforcie i wygodzie - by nie ograniczać możliwości, ale je poszerzać” - skomentował sytuację w Rosji przedstawiciel Mastercard. Visa nie odpowiedziała na pytania gazety.

W środę przedstawiciel Banku Rosji poinformował, że na kartę Mir zostało już przestawione 95 proc. pracowników sfery budżetowej. Zarobki na konta karty Mir ma rocznie dostawać około 17 mln Rosjan.

Czytaj także: Sankcje wobec Rosji przedłużone

Przypomnijmy, że w maju 2017 r. Władimir Putin podpisał ustawę o przejściu pracowników sfery budżetowej i emerytów na rosyjskie karty płatnicze Mir.

Banki zostały zobowiązane do 1 lipca tego roku zapewnić we wszystkich swoich oddziałach potrzebną liczbę kart Mir. Musiały też przygotować wszystkie swoje urządzenia, w tym bankomaty, do obsługi nowych kart.

Wszyscy pracownicy sfery budżetowej, w tym urzędnicy wszystkich szczebli, dostali czas do 1 lipca 2018 r., by posiadane karty płatnicze zastąpić rosyjską kartą. Emerycie dostali czas na wymianę do końca ważności swoich dotychczasowych kart, ale nie później aniżeli 1 lipca 2020 r.


Wszystkie firmy z rocznymi obrotami powyżej 40 mln rubli, muszą zaopatrzyć się w terminale obsługujące kartę Mir do 1 października 2017 r.

Zgodnie z ustawą o karcie narodowej, jest ona obligatoryjna dla 51 największych banków. Mir będzie dostępny w dwóch wersjach - tańszej i z ograniczonymi funkcjami (np. bez możliwości płacenia zbliżeniowego) oraz droższej powiązanej z systemem międzynarodowym Visa, MasterCard, JCB i American Express. Masowej klienteli banki będą oferować kartę tańszą.

Eksperci podnoszą, że plusem karty Mir jest „szeroka sieć ich przyjmowania w Rosji, w tym także na Krymie”. A także „możliwość opłat niezależnie od sytuacji politycznej”. Chodzi o odmowę obsługi Visy i MasterCard na Krymie po zajęciu przez Rosję w 2014 r.

Minusami są wysokie koszty karty; brak możliwości korzystania za granicą - żaden bank zagraniczny jej nie obsługuje; brak technologii zbliżeniowej karty Mir.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji