Rosyjskie banki w niełasce

Negatywna ocena rosyjskiego systemu bankowego przez agencję Moody's spowodowała zniżkę obligacji i akcji rosyjskich banków

Publikacja: 26.09.2008 14:13

Moody's Investors Services obniżył perspektywę ratingu rosyjskiego systemu bankowego do „negatywnie”.

Agencja ratingowa wskazuje, że rosyjskie banki skoncentrowane na lokalnym rynku, nie były zagrożone przez amerykański kryzys na rynku kredytów hipotecznych. Jednak kryzys spowodował, że Rosja zaczęła mieć problemy z pozyskiwaniem kapitału.

- Rosja była uważana na spokojny port dla inwestycji, ale teraz ludzie uświadomili sobie, że nie ma w obecnym świecie czegoś takiego, jak spokojny port finansowy - mówi Eugene Belin, szef departamentu przychodów stałych, walut i towarów w moskiewskim Citigroup Inc.

Jak twierdzi Andrey Artyukhin, analityk agencji Moody’s, kłopoty rosyjskich banków mogą być oznaką strukturalnej słabości tych instytucji i kłopotów ze spłacaniem przez nie długów. Banki mieć też problemy z pozyskiwaniem kapitału.

Agencja Moody's jest zdania, że słabością banków rosyjskich jest zbyt duża koncentracja kredytów i ponoszenie zbyt dużego ryzyka na rynkach finansowych. Banki te nie dostosowały płynności do agresywnych strategii inwestycyjnych i zmieniających się warunków rynkowych.

Nie pomaga też wizja Rosji jako kraju z brakiem mechanizmów prawnych mających wspomóc instytucje finansowe.

Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego uważają, że nie ma „systematycznego ryzyka” rosyjskiego systemu bankowego.

Inna agancja ratingowa - Standard & Poor's obniżyła w ubiegłym tygodniu perspektywę dla Rosji z „pozytywnej” na „stabilną”.

Spadek sprzedaży obligacji sprzedawanych przez VTB Group, drugiego największego pożyczkodawcy spowodował podniesienie rentowność 10-letnich obligacji oprocentowanych 6,875 proc. do rekordowego poziomu 13,88 proc.

Kurs akcji jego największego rywala, Sbierbanku spadł o 3,4 proc. do 44,48 rubli (1,77 dolara). Także i ten bank podniósł rentowność swoich obligacji dolarowych z okresem wymagalności w 2013 roku – do 9,7 proc.

W zeszłym tygodniu rosyjska Federalna Służba ds. Rynków Finansowych wstrzymała handel na giełdach RTX i MICEX z powodu gigantycznej wyprzedaży walorów. Przeznaczono również 100 mld dolarów na uchronienie kraju od najgorszego kryzysu finansowego od czasu pamiętnego 1998 roku.

Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Banki
Jak poradził sobie ING BSK w I kwartale? Bank podał wyniki
Banki
Gołębia RPP coraz mniej lęka się inflacji i tnie stopy procentowe
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem