Reklama
Rozwiń

Akcjonariusze PKO BP czekają na szczegóły

Przymiarki do kupna BZ WBK przez PKO Bank Polski nie pomagają kursowi akcji największego polskiego banku

Publikacja: 24.06.2010 03:20

Dopóki prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło nie pokaże inwestorom potencjalnych wyliczonych synergii kosztowych, które może dać mu przejęcie BZ WBK, akcje banku będą pod silną presją. Dlatego kurs akcji PKO BP zachowuje się gorzej niż kursy akcji innych banków. Od początku czerwca akcje PKO BP straciły 8,1 proc., podczas gdy indeks WIG Banki spadł o 4,6 proc., aWIG20 o 2,9 proc.

– Niestety, informacji o synergiach na razie oficjalnie nie można podać. Ale dla PKO BP są one największe spośród innych potencjalnych chętnych – mówi „Rz” osoba z kręgów rządowych.

[wyimek]10 mld zł taka jest rynkowa wycena 70 proc. pakietu akcji BZ WBK[/wyimek]

Dodaje, że gdyby doszło do połączenia obu banków, te oddziały, które się pokrywają i które mają gorsze wskaźniki rentowności, mogłyby być sprzedane w ramach części przedsiębiorstwa bankowego innym inwestorom (podobnie jak miało to miejsce przy fuzji Pekao i Banku BPH, gdzie logo i część oddziałów kupił bank GE).

Kupno BZ WBK oznaczać może także nową emisję akcji, a to z kolei prawdopodobne zmniejszenie udziału Skarbu Państwa w jego kapitale. – Mniej państwa w PKO BP to byłaby dobra informacja dla inwestorów – mówi analityk z londyńskiego banku.

W krótkim terminie akcjom PKO BP nie sprzyjać będzie możliwy brak wypłaty wysokiej dywidendy. Rynek może się o tym dowiedzieć dopiero za miesiąc, bo WZA 25 czerwca, które miało o tym zdecydować, może być przerwane. 28 czerwca upływa zaś termin składania niewiążących ofert kupna akcji BZ WBK. Jeśli liczba chętnych okaże się bardzo duża, może to podbić kurs BZ WBK. Z kolei niskie zainteresowanie będzie korzystne dla akcji PKO BP.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych