Członkami zarządu i jednocześnie wiceprezesami PKO Banku Polskiego powołanymi na trzyletnią kadencję będą: Piotr Alicki, Bartosz Drabikowski, Jarosław Myjak, Jacek Obłękowski i Jakub Papierski. – Z zarekomendowanych przez radę nadzorczą kandydatów wybrałem osoby sprawdzone. Razem udało nam się zrealizować wiele projektów ważnych dla rozwoju naszego banku i wypracować dobre wyniki finansowe. W składzie zarządu kolejnej kadencji pojawi się także nowa osoba, gdyż każdy zespół wymaga zmian – podał w komunikacie Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
Jacek Obłękowski – nowa osoba w zarządzie – od maja 2007 r. do czasu połączenia z Fortis Bankiem Polska był prezesem zarządu Dominet Banku. Od kwietnia 2009 r. wchodził w skład zarządu Fortis Banku Polska jako wiceprezes odpowiedzialny za obszar obsługi małych przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Poprzednio był wiceprezesem zarządu PKO BP, z którym związany był od 1998 r. Był m.in. odpowiedzialny za działalność detaliczną i inwestycje banku w ukraiński Kredobank. Analitycy dodają, że jego potencjał tkwi także w dobrych relacjach z ministrem skarbu. Jest on bowiem członkiem rady nadzorczej spółki Azoty Tarnów.
– Zwykle w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa dochodzi do tarć i walki o wpływy przy okresowych zmianach członków zarządów, jednak jest to, niestety, naturalne. Najważniejsze, że wybrane zostały osoby, które mają doświadczenie w danych obszarach – mówi Paweł Kozub, analityk UniCredit CAIB.
Konkurs na stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego za obszar ryzyka i windykacji nie został rozstrzygnięty, co oznacza, że rada nadzorcza ponownie ogłosi postępowanie kwalifikacyjne. Wcześniej za ryzyko odpowiedzialny był Krzysztof Dresler.
– Wybór zarządu w takim składzie jest próbą zażegnania konfliktu w spółce. W ten sposób został osiągnięty kompromis między prezesem a ministrem skarbu – komentuje w rozmowie z "Rz" osoba zbliżona do spółki.