Szwajcarskie banki pod ścianą

Amerykańskie i szwajcarskie władze są bliskie zakończenia negocjacji w sprawie ukrywania przez obywateli USA pieniędzy w helweckich bankach

Publikacja: 24.10.2011 15:51

Szwajcarskie banki pod ścianą

Foto: Bloomberg

Jak wynika z nieoficjalnych informacji Szwajcaria, która jest największym rajem dla unikających podatków bogatych Amerykanów, chce zakończyć spór ze Stanami Zjednoczonymi, przy zachowaniu swoich tradycji dotyczących tajemnicy bankowej.

Z anonimowych źródeł dochodzą informacje, że szwajcarskie banki, aby zakończyć spór mogą zgodzić się na ujawnienie danych 5-10 tys. klientów. Banki obawiają się, że amerykański Departament Sprawiedliwości postawi im zarzuty. Chodzi o 11 szwajcarskich instytucji finansowych, między innymi Credit Suisse, Basler Kantonalbank, Wegelin & Co., Zuercher Kantonalbank i Julius Baer Group.

- Szwajcarskie banki chciałyby rozwiązać spór płacąc Waszyngtonowi, tak jak to uczyniły z innymi krajami. Jednak Amerykańskim władzom nie zależy tak bardzo na pieniądzach, jak na przestrzeganiu przepisów przez amerykańskich podatników – komentuje David Rosenbloom, prawnik Caplin & Drysdale Chartered.

W zeszłym miesiącu Szwajcaria podpisała porozumienia z Niemcami i Wielką Brytanią, które zakładają opodatkowanie środków przetrzymywanych przez obywateli obu krajów na tajnych szwajcarskich kontach oraz wprowadzenie podatku od przyszłych zarobionych odsetek. Taką samą propozycję Waszyngton odrzucił.

Długa tradycja szwajcarskiej tajemnicy bankowej pomogła Szwajcarii zbudować przemysł finansowy obracający kwotą 2 bln dolarów. Jednak w ostatnich latach na fali globalnej walki z rajami podatkowymi, kraj zgodził się pomagać w namierzaniu oszustw podatkowych.

Ale Stany Zjednoczone wydają się grać o więcej, niż pozwala obecne szwajcarskie prawo. Władze amerykańskie domagają się szczegółowych informacji o amerykańskich klientach z rachunkami na kwotę minimum 500 tys. dolarów z lat 2002-2010.

W marcu 2009 roku Szwajcaria przystała na międzynarodowe prawo dzielenia się informacjami z banków. Kraj przystał na wymianę informacji, bo został postraszony przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Szwjcarii zagrożono, że zostanie wpisana na listę niewspółpracujących rajów podatkowych. Wówczas, aby uniknąć zarzutów karnych pozwolono nagiąć przepisy o tajemnicy bankowej i ujawniono szczegółowe dane 4450 klientów.

Wzeszłym roku Amerykanie wprowadzili nowe przepisy dotyczące postępowania fiskusa w sprawach dotyczących zagranicznych kont Amerykanów, które wzbudziły ogromne kontrowersje na całym świecie.

Według nowego prawa, które zacznie obowiązywać od 2014 roku, jeśli IRS (amerykańska skarbówka) zwróci się do zagranicznego banku o współpracę, pożyczkodawca ten będzie musiał przekazać temu urzędowi dane o swoich amerykańskich klientach lub zacząć regularnie przekazywać IRS 30?proc. odsetek, dywidend i zysków z inwestycji należnych Amerykanom uchylającym się od płacenia podatków. W przeciwnym wypadku IRS może nałożyć na dany bank grzywnę wynoszącą do 40 proc. sumy ukrywanej u niego przez Amerykanów przed fiskusem. Bank nie- współpracujący z IRS narazi się również na zaostrzoną kontrolę swoich amerykańskich filii przez skarbówkę.

Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego