Jak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich, poziom zaufania do banków rośnie - tegoroczne badania wskazują, że 73 proc. badanych ma o nich opinię raczej dobrą lub bardzo dobrą. Jest to wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Z badania przeprowadzonego na próbie 1 tys. dorosłych Polaków w lutym tego roku wynika, że 73 proc. osób ocenia banki dobrze lub bardzo dobrze, zaś 16 proc. ma na ich temat opinię raczej niedobrą lub bardzo niedobrą. Z kolei sami bankowcy uważają w przeważającej części, że opinia publiczna ma na temat banków zdanie raczej korzystne lub bardzo korzystne (83 proc. badanych), zaś 17 proc. Polaków ocenia je raczej niekorzystnie lub bardzo niekorzystnie.
Ponadto 59 proc. Polaków uważa, że banki to instytucje zaufania publicznego, przeciwnego zdania jest 27 proc. respondentów.
Ponad połowa respondentów (53 proc.) ocenia także, że pieniądze, które ludzie mają w bankach są bezpieczne, a 48 proc., że banki dają poczucie bezpieczeństwa. Również ponad połowa badanych (54 proc.) ocenia, że perspektywy rozwoju banków są dobre.
- W trakcie kryzysu żaden polski bank nie upadł ani nawet nie korzystał z pomocy państwa, wyniki finansowe sektora w ostatnich dwóch latach były rekordowo dobre. Znajduje to również odzwierciedlenie w opiniach klientów, którzy ufają bankom coraz bardziej i mają coraz wyższy poziom satysfakcji z oferowanych im usług - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w komunikacie.