Szef Urzędu Informacji Finansowej (FIA, AIF), René Bruelhart, przedstawiając pierwszy roczny raport oświadczył także, że jego instytucja będzie mieć wkrótce szersze uprawnienia nadzorcze nad watykańskim bankiem nękanym skandalami, Instytutem Dzieł Religijnych, uznanym przez dwutygodnik „Forbes" za najbardziej tajemniczy bank na świecie.
Watykan stara się spełniać międzynarodowe normy w zwalczaniu finansowania terroryzmu, prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków, ale europejska komisja do walki z praniem pieniędzy Moneyval stwierdziła w lipcu, że Instytutowi daleko jeszcze do osiągnięcia tego. Urząd FIA ma przedstawić w grudniu wyjaśnienia w tej sprawie w nowym raporcie.
Szef urzędu, szwajcarski prawnik i ekspert od walki z praniem pieniędzy wyjaśnił, że z sześciu przypadków podejrzewanego prania pieniędzy stwierdzonych przez jego urząd w 2012 r., dwa uznano za poważne na tyle, że podjęto formalne śledztwo.
Watykan stara się pozbyć wizerunku mętnego ośrodka finansowego od 1982 r., gdy znaleziono Roberto Calviego, nazywanego Bankierem Boga, wiszącego z mostu Blackfriars w Londynie. Calvi był szefem Banco Ambrosiano, wówczas największego prywatnego banku włoskiego, który częściowo należał do Watykanu i zbankrutował z naruszeniem prawa.
Instytut Dzieł Religijnych zajmuje się głównie funduszami dla poszczególnych pionów Watykanu, akcji dobroczynnych Kościoła katolickiego, zakonów na świecie, ale w przeszłości był nieuczciwie wykorzystywany przez strony trzecie.