Sektor bankowy w Polsce w ramach swojej oceny ryzyka (BICRA) agencja klasyfikuje w grupie "4". Do grupy tej należy m.in. Hiszpania, Słowenia i Irlandia. Również systemy bankowe w Czechach (grupa '3') oraz na Węgrzech (grupa '5') są w ocenie S&P porównywalne do polskiego sektora bankowego.
Gorsza ocena sektorowa niż ekonomiczna
BICRA to ocena w skali od '1' do '10' obejmująca systemy bankowe obarczone najniższym ryzykiem (grupa 1) po te najbardziej zagrożone (grupa 10) w horyzoncie od trzech do pięciu lat. Metodologia ta ma na celu dokonanie oceny mocnych i słabych stron szerokiego środowiska operacyjnego banków, poprzez ocenę cech gospodarczych oraz sektorowych z wykorzystaniem standardowych ram. Pozwala to na porównanie wszystkich ocenianych przez nas banków w ujęciu globalnym.
BICRA uwzględnia dwa elementy: ryzyko ekonomiczne (ocena 4) oraz ryzyko sektorowe (ocena 5). Po zsumowaniu, oceny punktowe są wykorzystywane do określenia bazowego Jednostkowego Profilu Kredytowego (SACP), który stanowi punkt wyjścia dla ustalenia profilu SACP banku. Analiza BICRA opiera się na sześciu czynnikach, które prowadzą do ustalenia oceny punktowej ryzyka ekonomicznego oraz ryzyka sektorowego dla poszczególnych krajów. Po ich zsumowaniu powstaje ogólna ocena punktowa BICRA dla kraju. Czynniki ocenione jako obarczone wysokim ryzykiem mają większą wagę przy ustalaniu oceny BICRA.
S&P dokonał analizy trendów związanych z ryzykiem ekonomicznym oraz sektorowym polskiego sektora bankowego. „W naszej opinii ocenia ryzyka ekonomicznego dla polskich banków jest negatywna. Pandemia COVID-19 wywołała recesję, która może w znaczący sposób wpłynąć na wzrost ryzyka kredytowego w gospodarce, pomimo funkcjonujących obecnie programów pomocowych wspieranych przez państwo, a szczególnie po ich zakończeniu. Wciąż istnieje wysoki stopień niepewności odnośnie do tempa ożywienia gospodarczego w 2021 roku i możliwe jest dużo wolniejsze odbicie, niż obecnie zakładamy" – czytamy w raporcie.
Jednocześnie, wciąż negatywnie postrzegają trend w odniesieniu do ryzyka sektorowego. „Polskie banki są zmuszone mierzyć się ze spadkiem wyniku odsetkowego netto, w środowisku zwiększonych kosztów ryzyka oraz innych obciążeń, takich jak niezwiązany z dochodami podatek bankowy. Dalsze obniżanie kosztów operacyjnych oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł przychodów (np. wyższe prowizje) w środowisku niemal zerowych stóp procentowych, co w Polsce jest nie miało wcześniej miejsca, będzie dla banków coraz większym wyzwaniem. Dodatkowo, w związku z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2019 roku, dotyczącym kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich, istnieje ryzyko, że polskie sądy mogą uznać znaczącą liczbę umów kredytowych za nieważne, co generowałoby dodatkowe koszty dla polskiego sektora bankowego" – dodano w raporcie.