W piątek z powodu zastosowania się do wytycznych Komisji Nadzoru Bankowego załamały się notowania akcji Alior Banku. Dzień wcześniej bank poinformował wieczorem, że zdecydował się w najpełniejszy sposób wdrożyć oczekiwania KNF odnośnie do metody księgowania przychodów z bancassurance, czyli sprzedaży produktów ubezpieczeniowych i tym samym nie rozpoznawać jakichkolwiek przychodów z tego tytułu z góry (upfront).
Zarząd Aliora poinformował też, że ta zmiana obniży wynik netto w III kw. 2013 r. o blisko 105 mln zł (w pierwszym półroczu 2013 zysk banku wyniósł 172 mln zł). Spowoduje też ona obniżenie poziomu kapitałów własnych (liczonych na koniec ub. roku) o blisko 330 mln zł, w efekcie spadek współczynnika Tier 1 (wskaźnik kapitałów pierwszej kategorii) o 2,3 pkt proc. – z 14,54 proc. do ok. 12,24 proc.
W reakcji na komunikat Alior Banku spadał także kurs akcji Getin Noble Banku – w ciągu dnia nawet o 10 proc. Zdaniem analityków także on dużą część przychodów z bancassurance księguje „upfront". Jednak przedstawiciele Getin Noble zapewniają, że już uwzględnili wskazówki nadzoru. – Analizujemy obecną sytuację. Już wcześniej, w II kw., dokonaliśmy zmiany w rozpoznawaniu przychodów z ubezpieczeń, co wpłynęło na wynik z prowizji, ale też na kapitały – w tym drugim przypadku zrobiliśmy to chyba jako jedyny bank notowany na GPW. Informacja ta jest zawarta w notach za pierwsze półrocze – mówi Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku. – KNF zbierała wcześniej informacje o zmianach i od tego momentu nie mieliśmy żadnej dodatkowej korespondencji ani spotkań w UKNF w tej sprawie, co oczywiście nie wyklucza, że może do tego dojść w przyszłości – dodaje Rosiński.
Czy zalecenia w sprawie księgowania przychodów prowizyjnych wpłyną negatywnie również na wyniki innych banków? Z wypowiedzi przedstawicieli KNF wynika, że nie powinny. – Wpływ na cały sektor bankowy będzie ograniczony. Dotyczy to niektórych banków, i to wcale nie największych – mówi Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF. Dodaje, że Komisja liczy, iż zostanie to wszystko rozliczone w wynikach na koniec września.
Projekt rekomendacji KNF dotyczący bancassurance będzie przekazany do konsultacji publicznych do końca roku. Ale już w marcu tego roku został wysłany w tej sprawie list do prezesów banków. Nadzór zwracał uwagę na przypadki zawyżania wyników spowodowane nieprawidłowym rozliczeniem prowizji ubezpieczeniowych.