W ubiegłym roku aktywa trustów, które emitują certyfikaty inwestycyjne, aby sfinansować swoją działalność kredytową, skoczyły o 46 proc. i sięgnęły 10,9 bln juanów (5,5 bln zł). To więcej niż aktywa ubezpieczycieli (8,4 bln juanów), co czyni z trustów drugi pod tym względem segment chińskiego sektora finansowego, po bankach. Od początku 2010 r. ich aktywa powiększyły się ponad czterokrotnie.
Dla porównania, aktywa banków sięgają 147 bln juanów, ale ich wzrost został w ostatnich latach zahamowany (patrz wykres) przez chiński nadzór finansowy, obawiający się przegrzania rynku nieruchomości. Mniejsza dostępność kredytu z oficjalnego sektora bankowego popchnęła jednak firmy i gospodarstwa domowe ku parabankom.
Perspektywa niewypłacalności jednego z takich podmiotów, China Credit Trust, wzbudziła w styczniu obawy o kondycję chińskich trustów i stabilność całego sektora bankowego. Analitycy wskazywali to jako jedną z przyczyn przeceny na tamtejszej giełdzie, co z kolei przyczyniło się do zawirowań na innych rynkach wschodzących.
W 2011 r. China Credit Trust sprzedał – za pośrednictwem kontrolowanego przez rząd banku ICBC – oprocentowane na 10-proc. certyfikaty, aby zebrane w ten sposób pieniądze pożyczyć spółce górniczej Zhenfu Energy, która splajtowała. Certyfikaty, które zapadały pod koniec stycznia, zamiast emitenta wykupił ostatecznie nieznany inwestor, najprawdopodobniej powiązany z Pekinem.
Według szacunków Haitong Securities w tym roku do wykupu dojrzeją wyemitowane przez trusty produkty o łącznej wartości 5,3 bln juanów, w porównaniu z 3,5 bln juanów w ub.r. Chińskie Stowarzyszenie Trustów zapewnia jednak, że produkty te są wiarygodne. W 2012 r. problemy z wypłatą odsetek bądź wykupem dotyczyły produktów o wartości 20 mld juanów. To zaledwie 0,27 proc. wszystkich takich instrumentów, które były wówczas w obrocie. Według stowarzyszenia trusty zarobiły w ub.r. niemal 57 mld juanów, o 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Ich rentowność ma być dowodem na to, że nie stanowią zagrożenia dla stabilności chińskiego sektora finansowego.