W ciągu roku przybyło ponad 1,3 mln użytkowników e-bankowości, co oznacza wzrost o 12 proc. Umowy umożliwiające dostęp do usług bankowości internetowej ma już prawie 22,5 miliona użytkowników, w ciągu kwartału podpisało je 0,5 mln osób, a w porównaniu z sytuacją sprzed roku jest ich o 2 mln więcej. Nieznacznie wzrosła liczba kart płatniczych ( o ponad 80 tys. w I kwartale) i wynosi teraz 34,74 mln. Jednak nasycenie kartami płatniczymi w Polsce wynosi obecnie około 0,88 per capita. Oznacza to, że nasz dystans od europejskiego poziomu, gdzie średnia wynosi 1,46 kart per capita (dane z 2012 roku), się zwiększył.
W I kw. bieżącego roku spadła zarówno ogólna liczba transakcji gotówkowych i bezgotówkowych dokonanych za pomocą kart płatniczych jak i wartość dokonanych transakcji (o prawie 9 mld zł czyli 7,74 proc, jednak jest to efekt sezonowy wynikający z wysokiej bazy w czwartym kwartale związanym z przedświątecznymi zakupami.
Potwierdza to fakt, iż w porównaniu z I kwartałem 2013 r. ogólna liczba transakcji kartami płatniczymi wzrosła aż o 73 mln (14,35 proc.), a wartość o prawie 7 mld zł (7,05 proc.).
Długoterminowe trendy wskazują jednak na rosnące znaczenie obrotu bezgotówkowego. Podobnie jak w przypadku kart zbliżeniowych, gwałtownie rośnie również liczba punktów usługowo-handlowych, w których można przeprowadzać transakcje zbliżeniowe. W ciągu ostatniego kwartału ich liczba wzrosła o około 19 tys. (11,2 proc.), w ciągu roku o 69 tys. (57 proc.). Udział terminali zbliżeniowych w ogólnej liczbie terminali wynosi około 57 proc.