Pozew został złożony 29 czerwca 2024 roku. Włoski UniCredit stwierdził, że EBC naruszył zasadę „poszanowania własności prywatnej”, wydając grupie bankowej nakaz ograniczenia działalności w Rosji. (materiały z tej sprawy na stronie internetowej Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej).
UniCredit – czego się domaga od EBC?
Grupa ujawniła wówczas, że stara się o „ostateczne wyjaśnienie prawne” wymogów postawionych przez EBC w celu zakończenia działalności rosyjskiego oddziału UniCredit. Europejski regulator wydał takie polecenie Włochom wiosną tego roku (podobne dostał austriacki Raiffeisen, który od wojny połowę zysków całej grupy zarabia na rosyjskim rynku). Teraz sąd opublikował dodatkowe szczegóły roszczeń banku wobec europejskiego regulatora.
Z dokumentów wynika, że UniCredit zwraca się do sądu o uchylenie w całości lub w części decyzji Europejskiego Banku Centralnego z dnia 22 kwietnia 2024 r., która zawierała wymogi nałożone na bank w celu ograniczenia ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w Rosji. Grupa wyraża także zgodę na częściowe zaspokojenie roszczenia, na przykład na anulowanie takich poleceń EBC jak:
- zakaz udzielania nowych lub przedłużania już udzielonych pożyczek po 1 czerwca 2024 r.;
- zakaz pozyskiwania od tego samego dnia środków na rachunki bieżące i lokaty terminowe na terenie Rosji od jakichkolwiek klientów, z wyjątkiem rosyjskich oddziałów banków w Europie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i USA;