Bankowcy apelują do rządu o dialog. "To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego"

- To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego – ostrzega Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Środowisko postuluje szybkie rozwiązanie nabrzmiewającego problemu ryzyka prawnego. Na mapie wyzwań jest też zielona rewolucja.

Publikacja: 12.06.2024 12:02

Bankowcy apelują do rządu o dialog. "To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego"

Foto: EKF

„Mapa wyzwań przed sektorem bankowym, debata CEO”, z udziałem prezesów największych podmiotów w Polsce, to jeden ze najważniejszych wydarzeń Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. We wtorkowej, pierwszej części, bankowcy dyskutowali, jak szeroko pojęta geopolityka wpływa na sektor.

Zielone finansowanie na razie nie jest łatwe

- Jakie ryzyka wynikają z polityki klimatycznej, wymogów ESG, itp.? – pytał Jak Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF. - Czy będziecie finansować tylko zielone projekty, a tego co „brudne” już nie – dopytywał.

Czytaj więcej

Czy halucynująca GenAI może mieć zastosowanie w bankach?

- Widzę tu więcej szans niż zagrożeń, bo ESG to gigantyczna szansa, by zaangażować się w transformację energetyczną i obniżenie emisji z korzyścią dla nas wszystkich – stwierdził Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas. – A odpowiadając wprost na pytanie, my nic co „węglowe” nie będziemy finansować. Wyszliśmy ze wszystkich takich ekspozycji i nic nowego się na pewno nie pojawi – podkreślał.

- Wszystkie banki mają strategię ESG, ale projektów do sfinansowania jest na razie mało – wskazywała za to Elżbieta Czetwertyńska, prezes banku Citi Handlowy. – Udzielanie kredytów ESG jest droższe, wymaga spełnienie dużo większej liczy wymogów. Nie ma za to zachęt kapitałowych czy innych, które motywowałyby klientów, by chcieli „przebijać” się przez ten cały proces – wytykała.

Dużo małych projektów daje wielką skalę

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska jest w tym temacie większym optymistą. Jak ocenił, są pierwsze sygnały, że ten rynek jednak rusza, np. jeśli chodzi o projekty offshorowe. Gajewski dodał przy tym, że jego zdaniem szczególną rolą banków, jest tu doradztwo dla klientów, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. – Małe firmy nie wiedzą, jaki jest ich ślad węglowy, jak sobie z tym poradzić, jak znaleźć finansowanie, wiarygodnych partnerów, itp. Banki powinny wychodzić do nich z kompleksową ofertą – zaznaczył Gajewski.

Czytaj więcej

EKF: „Cieszcie się życiem, nie słuchajcie ekonomistów”

Również zdaniem Adama Marciniaka, prezesa VeloBanku, lepsze jest oddolne podejście do kwestii transformacji energetycznej. – Jako „zielony” bank chcemy przyczyniać się do tego, by środowisko było mniej zanieczyszczone. Wychodzą aktywnie z propozycjami do milionów klientów detalicznych, gospodarstwa domowych, małych i średnich przedsiębiorstwa, wspólnot mieszkaniowych, mniejszych samorządów, możemy osiągnąć efekty o dużej skali – przekonywał Marciniak.

Problem frankowy – kompromitacja sektora?

Brunon Bartkiewicz, prezes ING BSK zwrócił z kolei uwagę, że transformacja energetyczna to w zasadzie kwestia dotycząca konkurencyjności naszej gospodarki. Jeśli nic bowiem nie zrobimy, ceny energii już i tak wysokie, staną się najwyższe w Europie, a w Polsce przestaną pojawiać się inwestorzy zagraniczni, dla których zielona energia to priorytet. O jakichkolwiek przewagach konkurencyjnych możemy wówczas zapomnieć.

Tyle że, jak wskazywał Bartkiewicz, przejście na czystą energię, nie jest wcale proste. Wymaga to w zasadzie budowy nowego systemu przesyłowego, ważne jest też pytanie co z branżami energochłonnymi, takimi jak produkcja nawozów, cementowanie, czy huty stali.

Prowadzący debatę Jan Krzysztof Bielecki zadał też bankowcom prowokacyjne pytanie: jak wyplątać się z sytuacji, że jesteśmy krajem, który najpierw skompromitował się pożyczaniem we frankach szwajcarskich, a potem stał się jednym państwem w UE, który nie uregulował tej kwestii na poziomie ustawowym?

Sektor apeluje o okrągły stół

- Naszym największą szansą mam być jednolita umowa kredytowa, ale nie wiem wiemy jaki ma mieć kształt, ani co tam będzie – mówił poruszony Szymon Midera, pełniący obowiązki prezesa PKO BP. Odnosił się to do szerszego problemu niż kredyty CHF, czyli do problemu ogólnego ryzyka prawnego wszystkich kredytów związanego z podważaniem wszelkich umów między bankami i klientami.

– Dlatego chciałby, byśmy jako środowisko lepiej się zorganizowali, powołali prawdziwy okrągły stół, do którego zasiądą wszyscy interesariusze – banki, konsumenci, przedstawiciele rządu, regulatora, sądów, itp. Tak byśmy wypracowali prawdziwe rozwiązania – apelował Midera.

Także zdaniem prezesa Gajewskiego, sektor powinien działać razem i walczyć o rozwiązania na poziomie ustawowym. – Dotychczas się to nie bardzo udawało, bo przy sprawach frankowych rząd, bał się przerzucenia odpowiedzialności finansowej na Skarb Państwa. Dziś jednak kancelarie frankowe i ich klienci pozywają… Skarb Państwa. Może to będzie „zachętą” by jednak coś zrobić – wskazywał Gajewski.

Wysokie stopy procentowe ratują banki

Prezes Gdański ripostował z kolei, że w sprawach frankowych to nie sektor się skompromitował, tylko Polska jako kraj, bo wszyscy, począwszy od wymiaru sprawiedliwości, po rząd, umywają ręce. – Apele bankowców były wołaniem na puszczy, ale moim zdaniem stać nas na więcej, tylko musimy działać razem – postulował Gdański.

- To cud, że w Polsce nie mamy kryzysu bankowego, zawdzięczamy to tylko wysokim stopom procentowym – wytykał też Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Jak wskazywał, rezerwy na ryzyko prawne kredytów CHF to już niemal 70 mld zł (które trafią do lepiej sytuowanej zamożnej, ale niewielkiej części społeczeństwa), a to przecież jeszcze nie koniec.

- Przez osiem lat nie mieliśmy realnego dialogi z tzw. oficjalnym sektorem, to musi się zmienić – podsumował Stypułkowski.

„Mapa wyzwań przed sektorem bankowym, debata CEO”, z udziałem prezesów największych podmiotów w Polsce, to jeden ze najważniejszych wydarzeń Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. We wtorkowej, pierwszej części, bankowcy dyskutowali, jak szeroko pojęta geopolityka wpływa na sektor.

Zielone finansowanie na razie nie jest łatwe

Pozostało 95% artykułu
Banki
Nordea wyprała brudne pieniądze Rosjan. Bankowi grozi potężna kara
Banki
Jakim prezesem Banku Pekao będzie Cezary Stypułkowski?
Banki
Pekao ma nowego prezesa. Wcześniej długo stał na czele prywatnego banku
Banki
Polacy nie rzucili się na wakacje kredytowe. Dlaczego?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Banki
Szef mBanku rezygnuje, kursy akcji lekko w górę
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą