Banki szwajcarskie płacą za ugodę z USA

Kolejne 3 banki wolą zapłacić od procesowania się Po banku Julius Baer trzy kolejne banki szwajcarskie postanowiły pójść na ugodę z władzami USA i zapłacić za rezygnację przez Amerykanów ze śledztw o pomoc obywatelom USA w uchylaniu się do podatków.

Publikacja: 03.01.2016 13:47

Bank Lombard Ogier ogłosił w Zurychu, że zapłaci 99,8 mln dolarów (91,9 mln euro) za umorzenie postępowania za oceanem i uniknięcie konsekwencji karnych. Suma ta została już odpisana w budżecie i nie wpłynie na współczynnik płynności tego banku należącego do najlepiej dokapitalizowanych na świecie

Resort sprawiedliwości USA potwierdził tę transakcję i dodał, że inny bank szwajcarski, DZ Privatbank zapłaci z tych samych powodów 7,45 mln dolarów

Dzień wcześniej zrobił to Julius Baer; dodał kolejny odpis 200 mln dolarów, łącznie przekazał Amerykanom 547,25 mln dolarów (501 mln euro), a całą sumę zaksięgował w bilansie za 2015 r.

Francuski Credit Agricole poinformował z kolei, że jego szwajcarska filia zawarła w połowie grudnia z resortem sprawiedliwości USA ugodę przekazując mu 99,21 mln dolarów (ok. 91 mln euro). Grzywna ujawniona wcześniej przez Amerykanów nie będzie mieć wpływu na wyniki finansowe filii, bo dokonano odpowiedniego odpisu.

„Szwajcarski Credit Agricole zobowiązał się ponadto do dostosowania się do różnych obowiązków wyznaczonych mu i będzie nadal w pełni współpracować z władzami amerykańskimi" — wyjaśniono.

Tego samego dnia 15 grudnia dwa inne banki szwajcarskie Dreyfus Sons i Bauman & Cie z Bazylei podpisały umowę pozwalającą im uniknąć sankcji za ułatwianie Amerykanom uchylania się od płacenia podatków.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem